Czy ciężarna kobieta może przekazać swojemu dziecku przeciwciała na koronawirusa? 

0
294

W ramach nowych badań naukowcy zbadali łożyska urodzone przez 1470 kobiet zakażonych SARS-CoV-2. Zespół poszukiwał zarówno obecności wirusa, jak i przeciwciał, które pojawiają się jako część odpowiedzi immunologicznej.

Naukowcy odkryli przeciwciała SARS-CoV-2 w 83 łożyskach. To odkrycie sugeruje, że  prawdopodobnym jest, iż przeciwciała przedostały się do dzieci, zapewniając im ochronę przed wirusem.

Naukowcy odkryli, że liczba przeciwciał znalezionych w łożysku zwykle odzwierciedla stopień zakażenia matki oraz moment, w którym została zakażona. Więcej przeciwciał znaleziono w łożyskach kobiet, które zostały zakażone we wczesnym okresie ciąży – i nie miało znaczenia, czy u matki wystąpiły objawy, czy nie.

Naukowcy nadal nie wiedzą jaką ochronę otrzymały dzieci i jak długo przeciwciała utrzymują się w organizmie. W przypadku przeciwciał znaczącą kwestią jest również ich typ i które z nich przedostały się do łożysk.

Badania również wykazały, że żadne z noworodków nie uzyskało pozytywnego wyniku na COVID-19.

Badacze twierdzą, że jest to dobry znak, ale nie wystarczający, aby twierdzić, że dzieci nie mogą zostać zakażone wirusem, gdy są jeszcze w łonie matki.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię