19-latek przekształcił swój uniwersytecki biznesik w startup wart 1,3 miliarda dolarów

Ta historia zaczyna się jak wiele jej podobnych – student zdecydował, że czas zarobić parę groszy. Podczas studiów na kierunku filozoficznym i ekonomicznym na Uniwersytecie McGill niejaki Francis Davidson wraz z kilkoma kolegami wynajmował trzysypialniowe mieszkanie w centrum Montrealu.

Szukając pomysłu na „dorobienie” do stypendium stwierdził że najlepszym na to sposobem będzie podnajęcie mieszkania wczasowiczom podczas letnich miesięcy. Mieszkanie wystawił do wynajęcia w takich witrynach jak Home Away i Airbnb. Pierwszego lata zarobił ponad 14 tysięcy dolarów.

Kolejnego lata zaoferował koledze Lucasowi Pallenowi, udziały w biznesie. Razem zaczęli podnajmować mieszkania innych studentów, którzy opuszczali miasto podczas letnich miesięcy. Tego lata ich dochód wyniósł już prawie 60 tysięcy dolarów. Po opłaceniu wydatków w kilka letnich miesięcy zarobili prawi 37 tysięcy dolarów. Interes tak dobrze się kręcił, że rok później powiększyli swoje portfolio o mieszkania studenckie w 10 innych miastach. W ciągu trzech lat łączne przychody wyniosły ponad 1 milion dolarów.

Po trzech latach studiów Davidson zrezygnował ze szkoły, aby mieć czas na przekształcenie „szkolnego biznesiku” w globalny startup w branży hotelarskiej. Wraz z Palleną założyli firmę o nazwie Flatbook. Jesienią 2014 roku Davidson i Pellan przenieśli swoją raczkującą firmę Flatbook, do lokalnego akceleratora technologicznego w Montrealu o nazwie FounderFuel. Zaczęli współpracować z deweloperami i właścicielami nieruchomości nad wynajmem nieruchomości. Do porfolio trafiały nawet całe budynki, w których mieszkania były wynajmowane na krótkie terminy.

W 2015 roku firma otrzymała nową nazwę – Sonder, której Davidson jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym. W 2016 roku przenieśli firmę do San Francisco, chcąc uzyskać dostęp do szerszej puli talentów technologicznych i być bliżej kapitału oferowanego przez firmy venture capital z Doliny Krzemowej.

Dzisiaj Sonder wynajmuje nieruchomości z ponad 5000 ofertami w 35 miastach na całym świecie. Firma jest wyceniana na na 1,3 miliarda dolarów po zebraniu łącznie ponad 550 milionów dolarów od firm venture capital, a także inwestorów, takich jak Alex Rodriguez i funduszy wspieranych przez Jeffa Bezosa i Elona Muska.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię