Hawaje – fakty i ciekawostki

Hanauma Bay, Oahu Fot. Daniel Odroniec

Hawaje jest najmłodszym z 50 stanów USA, został  dołączony 21 sierpnia 1959 roku. Jest to jednocześnie jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Hawaje położone są w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Stolicą jest Honolulu znajdujące się na wyspie Oahu.

Po stanach Alaska, Floryda i Kalifornia, Hawaje posiadają czwartą najdłuższą linię brzegową w Stanach Zjednoczonych

Oahu Fot. Daniel Odroniec

Oto 24 ciekawostek na temat Hawajów

1. Na Hawajach nie ma węży

Geograficzna izolacja wysp nie pozwalała na dotarcie do nich żadnym gatunkom węży. Również przewóz węży na wyspy jest nielegalny. Węże nie mają naturalnych drapieżników na wyspach, ich przywóz mógłby nieodwracalnie uszkodzić naturalne środowisko hawajskie.

2. Wyspy Hawajskie były kiedyś nazywane Wyspami Sandwich

James Cook, kapitan brytyjskiej Royal Navy był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Hawaje nazywając je Wyspami Sandwich, na cześć Johna Montagu, 4. hrabiego Sandwich. Montagu był Pierwszym Lordem Admiralicji i zatwierdzał wyprawy kapitana Cooka.

Oahu Fot. Daniel Odroniec

3. Ocean zabiera Hawaje

Starsze wyspy na północny zachód od archipelagu są mniejsze od reszty. Erozja fal powoli zrywa i zmywa fragmenty wysp. Jest to jednak stopniowy proces, który trwa tysiące lat.

Kauai Fot. Daniel Odroniec

4. Północno-zachodni obszar Hawajów tworzy morski pomnik narodowy Papahānaumokuākea

Obejmuje 10 małych wysp i wiele atoli wraz z otaczającymi je wodami. Prezydent USA George H. W. Bush ufundował pomnik w 2006 roku, aby chronić bogatą i różnorodną przyrodę archipelagu. Jest to jeden z największych obszarów chronionych na świecie, obejmujący 1,5 miliona km² lądu i wody.

5. Hawaje znajdują się nad Hawaii Hotspot

Gorący punkt to punkt w skorupie ziemskiej, w którym magma z płaszcza ziemskiego wypływa na powierzchnię. Hawaii Hotspot zasila hawajskie wulkany i pobliskie podwodne wulkany. Hotspoty są nieruchome, w przeciwieństwie do skorupy ziemskiej, która porusza się wraz z płytami tektonicznymi. Gdy płyta Pacific Plate się poruszyła, starsze wulkany utraciły połączenie z płaszczem i wyginęły. Hotspot pozostaje jednak, tworząc nowe wulkany, które wyrastają i tworzą nowe wyspy.

Cieknąca lawa, Big Island. Fot. Daniel Odroniec

6. Mauna Kea to najwyższa góra na Hawajach

Mauna Kea to uśpiony wulkan mający około 1 miliona lat. Jego ostatnia erupcja miała miejsce ponad 4000 lat temu. Ma około 4,2 km wysokości, ale to tylko część wulkanu. Reszta znajduje się nad wodą. Jeśli uwzględnimy część, która jest pod wodą, wysokość wulkanu wynosi 10,2 km i jest najwyższą na świecie.

Mauna Kea, Big Island Fot. Daniel Odroniec

7. Hawaje są najbardziej odizolowanymi wyspami na świecie

Hawaje znajdują się ponad 3000 km od najbliższego kontynentu, Ameryki Północnej. Ma to wpływ na rozwój życia na wyspach przez miliony lat.

Największe fale na świecie – Waimea Bay, Oahu Fot. Daniel Odroniec

8. Starożytni Hawajczycy grali na fletach nosowych

Powodem, dla którego grali na fletach w taki sposób, było przekonanie, że nosy są czystsze niż usta.

9. Królowa Liliʻuokalani była ostatnim monarchą, który rządził Hawajami

Została królową w 1891 roku, po śmierci swojego brata. Za jego rządów amerykańskie interesy doprowadziły do ​​wymuszonego narzucenia nowej konstytucji, która pozbawiła monarchię władzy. W 1898 roku Stany Zjednoczone ostatecznie zaanektowały Hawaje jako terytorium Stanów Zjednoczonych.

10. Rdzenna religia hawajska miała 4 głównych bogów

Byli nimi Kāne, Kū, Lono i Kanaloa. Kāne był najważniejszy, jako hawajski bóg-stwórca rządzący świtem, słońcem i niebem. Kū rządził wieloma aspektami, takimi jak rolnictwo, rybołówstwo, wojna i magia oraz lasem i deszczem. Lono był bogiem płodności i muzyki. Kanaloa był bogiem podziemia.

The Byodo-In Temple, Oahu Fot. Daniel Odroniec

11. Alfabet hawajski ma tylko 12 liter

W rzeczywistości nadal jest to alfabet łaciński, ale język hawajski wymaga tylko 12 liter. 5 samogłosek – A, E, I, O, U i 7 spółgłosek: H, K, L, M, N, P i W.

12. Mistrzostwa Świata Ironman odbywają się co roku na Hawajach

Mistrzostwa Świata Ironman to ostatnie wydarzenie z serii zawodów triathlonowych rozgrywanych na całym świecie. Po raz pierwszy impreza odbyła się w Oahu w 1978 roku, a w 1981 roku przeniosła się na wyspę Hawaii. Pierwsza część imprezy to przepłynięcie ponad 3,86 km w zatoce Kailua-Kona, a następnie przejażdżka rowerem. To najdłuższa część zawodów, przebiegająca ponad 180 km w tę i z powrotem po hawajskiej pustyni lawowej. Końcowa część imprezy to 42-kilometrowy maraton wzdłuż wybrzeża z powrotem do punktu startu.

Waikiki, Oahu Fot. Daniel Odroniec

13. Na Hawajach nie ma ani jednej policji stanowej

Zamiast tego każda z 4 gmin na Hawajach ma własne siły policyjne. Usługi kryminalistyczne są dzielone między nimi z Departamentu Policji w Honolulu.

14. Niegrzecznie jest odmawiać Lei Flowers, kiedy są ci oferowane

Kwiaty Lei to właściwa nazwa dla wieńców noszonych na szyi na hawajskich festiwalach. Odmawianie przyjęcia ich jest nie tylko niegrzeczne, ale także zdejmowanie ich przed osobą, która ci je dała okazuje brak szacunku.

Duke Kahanamoku, Oahu Fot. Daniel Odroniec

15. Hawajskie orzechy makadamia nie pochodzą z Hawajów

Są uprawiane na Hawajach, ale orzechy makadamia nie pochodzą z Hawajów. Pochodzą z Australii, a orzechy na Hawajach zostały przywiezione przez osadników amerykańskich i europejskich.

Owoce morza w lokalnym sklepie, Oahu Fot. Daniel Odroniec

16. Billboardy nie są dozwolone na Hawajach

Są postrzegane jako odciągające od malowniczych widoków naturalnego krajobrazu. W całych Stanach Zjednoczonych prócz Hawajów tylko trzy inne stany zakazały używania billboardów – Alaska, Maine i Vermont.

Plantacja słoneczników, Maui Fot. Daniel Odroniec

17. Hawaje mają własną strefę czasową

Czas standardowy na Hawajach jest 2 godziny za standardowym czasem pacyficznym i 5 godzin za standardowym czasem wschodnim. Na Hawajach również nie obowiązuje czas letni.

18. Hazard jest nielegalny na Hawajach

Każda forma hazardu jest nielegalna na wyspach. Statki wycieczkowe które pozwalają na hazard na pokładzie nie mogą wpływać na wody Hawajów

19. Wszystkie plaże na Hawajach są publiczne

Firmy i osoby prywatne, które próbują utrudniać dostęp do jakiejkolwiek plaży, są narażone na wysokie grzywny. Jedynymi wyjątkami jest kilka plaż używanych przez rząd lub wojsko Stanów Zjednoczonych, a nawet wtedy technicznie rzecz biorąc nadal stanowią one własność publiczną.

Czerwona plaża, Maui Fot. Daniel Odroniec
Makena Beach, Maui Fot. Daniel Odroniec

20. Na Hawajach są wallaby

Walabia to ssak pochodzący z Australii, który wygląda jak mały kangur. Wallaby na Hawaje przybyły w ramach pokazów w zoo. Niektórym udało się uciec na wolność i udało im się zaadaptować na wyspach tak, że w żadnym stopniu nie niszczą środowiska.

21. Hawaje mają najwyższe klify na świecie

To klify Kalaupapa na półwyspie o tej samej nazwie, na wyspie Moloka’i. Wznoszą się ponad 600 metrów nad Oceanem Spokojnym.

Moloka’i Fot. Daniel Odroniec

22. Na Hawajach Moloka’i Island była kiedyś kolonia trędowatych

W 1866 roku król Kamehameha V założył kolonię trędowatych na wyspie Moloka’i, aby odizolować trędowatych od reszty wysp. Kolonia istniała do 1969 roku, kiedy to ostatecznie wykazano, że trąd nie jest przenoszony.

23. Hawajska góra Haleakala to największy uśpiony wulkan na Ziemi

Stanowi 75% lądu wyspy Maui i wznosi się na wysokość ponad 3 km. Jego ostatnia znana erupcja miała miejsce w 1790 roku.

24. Aloha nie tylko oznacza cześć

Słowo Aloha jest również używana jako pożegnanie. Oznacza także miłość, uczucie, pokój, afekt, litość.

Zachód słońca, Oahu Fot. Daniel Odroniec

 

(APP)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię