Brytyjska policja przerwała liturgię w polskim kościele w Londynie

Funkcjonariusze brytyjskiej policji weszli do polskiego kościoła w londyńskim Balham, przerwali liturgię i nakazali wiernym opuścić świątynię. Policjanci twierdzili, że doszło do złamania ograniczeń związanych z pandemią.

Podczas piątkowego nabożeństwa Męki Pańskiej ksiądz Aleksander Dasik poinformował wiernych, że ktoś zadzwonił ze skargą na policję. Następnie duchowny poprosił funkcjonariuszy o wyjaśnienie dlaczego przerywają nabożeństwo, mimo – jak mówił – przestrzegania zasad obowiązujących w miejscu kultu.

“Niestety to zgromadzenie jest bezprawne w związku z regulacjami obowiązującymi obecnie z powodu koronawirusa. Zgodnie z prawem nie możecie się tu spotykać w tak licznym gronie. Musicie teraz rozejść się do domów. Niezastosowanie się do tego grozi grzywną w wysokości 200 funtów. Odmowa podania danych natomiast może doprowadzić do aresztowania” – ostrzegł funkcjonariusz.

Po poleceniu wydanym przez policjanta proboszcz parafii Chrystusa Króla w Balham ksiądz prałat Władysław Wyszowadzki poprosił wiernych, aby opuścili świątynię. Zachęcił też do duchowego przyjęcia komunii świętej.  Na nagraniu z nabożeństwa słychać też, jak księża rozmawiają o złożeniu zażalenia na działania patrolu.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię