10 miejsc, które musisz zobaczyć w Maine

Maine jest najbardziej wysuniętym na północ stanem w Nowej Anglii i największym, zajmującym prawie połowę całego obszaru lądowego regionu.

Oto co musisz zobaczyć w stanie Maine:

10. Portland

Największe miasto Maine (pod względem liczby ludności) jest kulturalnym centrum stanu, oferującym wiele galerii sztuki, wspaniałe restauracje oraz mikrobrowary. Smakosze mogą spróbować świeżych owoców morza w pobliżu Harbour Fish Market lub skosztować słynnego ciasta whoopie w piekarni Two Fat Cats Bakery. Będąc w Portland warto jest zobaczyć:

 • Old Port and Waterfront,
 • Eastern Promenade,
 • Cape Elizabeth,
 • Portland Head Lighthouse,
 • Fort Williams Park,
 • Two Lights State Park,
 • Portland Museum of Art i
 • Victoria Mansion, XIX-wieczny dom w stylu włoskiej willi.

9. Sugarloaf Mountain

Znajduje się w Dolinie Carrabassett i bez względu na porę roku jest idealnym miejscem na wakacje. Zimą na narciarzy czeka wszystko od tradycyjnego narciarstwa zjazdowego po bardziej ryzykowną jazdę na nartach w trudnym terenie. Kolarstwo na fatbike, psie zaprzęgi i łyżwy to również popularne zajęcia zimowe. Lato jest idealne na wyprawę na zip lining, spływy kajakowe, piesze wędrówki i wycieczki segwayem. Sugarloaf Mountain oferuje szeroką gamę restauracji i sklepów.

8. Rockland

Znany jako światowa stolica homarów, Rockland rozwinął ten rodzaj działalności na cały stan. Każdego roku tysiące odwiedzających udaje się specjalnie do Rockland, aby wziąć udział w corocznym festiwalu Maine Lobster oraz festiwalu North Atlantic Blue.

7. Augusta

Miasto to jest stolicą stanu Maine. Augusta jest pełna urokliwych rezydencji w stylu wiktoriańskim, przytulnych bed and breakfest, placówek z czasów wojny francusko-indyjskiej i plaż. W Augusta znajduje się:

 • Viles Arboretum,
 • Muzeum Stanu Maine i
 • Old Fort Western zbudowanego w 1754 roku.

W okolicy Augusta znajdują się małe społeczności Hallowell, Gardiner i Richmond, które przyciągają licznymi butikami, sklepami z antykami i restauracjami.

6. Pemaquid Point Light

Jedna z najbardziej znanych latarni morskich w Maine znajduje się na końcu długiego Pemaquid Point w Mid-Coast Maine. Została zbudowana w 1835 roku. Wraz z wieżą oświetleniową do dzisiaj zachowała się chałupa kustosza i murowana sygnalizacja dźwiękowa. Otoczenie jest bardzo dramatyczne ze względu na otaczające latarnię niezwykłe formacje pasiastej skały metamorficznej. W domku strażnika znajduje się Muzeum Rybaków. W pobliżu latarni jest Colonial Pemaquid State Historic Site – osada z czasów kolonialnych i zrekonstruowany Fort William Henry.

5. Camden

Z widokiem na zatokę Penobscot Bay, miasteczko Camden jest małe, ale pełne uroku. Port jest zawsze pełen łodzi przywożących rybaków z połowów. Udaj się na wędrówkę szlakami nad zatoką w parku stanowym Camden Hills. Skosztuj świeżo złapanych owoców morza i ryb w jednej z pobliskich restauracji. W Labor Day Weeknd Camden zamienia się w stolicę żeglarstwa. W ten weekend odbywają się Festiwal Windjammer, który przyciąga tysiące fanów żeglarstwa. W okolicy Camden znajduje się Mount Battie. Wspinaczka na nią oferuje wspaniałe widoki na okoliczne zalesione wzgórza, jeziora, zatokę Penobscot i port Camden.

4. Jezioro Moosehead

Położone w Greenville jezioro Moosehead otoczone jest górami. W połowie XIX wieku znany autor Henry David Thoreau opisał to jezioro jako „lśniący srebrny talerz na końcu stołu”. Obserwowanie łosi, pływanie, wędkowanie, biwakowanie, wędrówki piesze, rafting, gra w golfa, narciarstwo, wycieczki na rakietach śnieżnych i skuterach śnieżnych to kilka powodów, dla których jezioro Moosehead jest popularnym celem turystów i mieszkańców stanu Maine. W Moosehead znajduje się:

 • Moosehead Marine Museum,
 • farma Pittston i
 • Indian Hill Trading Post.

3. Park stanowy Baxter

Ten park stanowy jest popularny wśród wędrowców, wędkarzy i narciarzy, Baxter State Park to klejnot w koronie północnego stanu Maine. Ten obszar o powierzchni 210 000 akrów otacza górę Katahdin, najwyższą górę stanu Maine, a także stanowi koniec Szlaku Appalachów. W parku znajduje się 47 szczytów górskich wartych wspinaczki, wodospady, unikalne formacje skalne, łosie i jesienne listowie. Park zamieszkują łosie, jelenie, niedźwiedzie i orły. Będąc w parku warto udać się w te miejsca:

 • Mount Katahdin, Katahdin Lake,
 • Big Niagara Falls,
 • Daicey Pond Nature Trail,
 • Hunt Trail i
 • Sentinel Mountain Trail.

2. Bar Harbor

To małe, urocze miasteczko, znane jest jako brama do Parku Narodowego Acadia. Oferuje wiejską atmosferę i malownicze nabrzeże. Centrum usłane jest kafejkami, restauracjami i małymi galeriami sztuki. Najlepiej zwiedzić to miejsce wykupując wycieczkę trolejbusem lub łodzią. Z Bar Harbor można się również udać się w rejs w poszukiwaniu wielorybów.

 

1. Park Narodowy Acadia

Park Narodowy Acadia to zapierające dech w piersiach tereny nadmorskie, wraz ze skalistymi wybrzeżami i bujnymi lasami. Najpopularniejsze szlaki to na górę Cadillac, Precipice i Schoodic Point. Inne atrakcje w parku to latarnia morska Bass Harbor Head i mrożąca krew w żylach przepaść Thunder Hole. Druga i jednocześnie mało odwiedzana część Parku Narodowego Acadia znajduje się dalej na północ, na Półwyspie Schoodic, gdzie jest więcej szlaków turystycznych, widoków na wybrzeże i możliwości pływania kajakiem. W parku znajdują się dwa duże pola namiotowe i kilka miejsc piknikowych. Jeśli nie masz ochoty na wędrówkę wybierz się na przejażdżkę 27-milową Park Loop Road, która oferuje malownicze widoki i punkty widokowe. Park najlepiej się prezentuje jesienią – we wrześniu i październiku. Te kolory jesieni warto jest zobaczyć.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię