Biden: Dowody w sprawie Floyda są „przytłaczające”

Dowody przeciwko byłemu policjantowi z Minneapolis oskarżonemu o zamordowanie George’a Floyda, są „przytłaczające” – ocenił we wtorek prezydent Biden. Tym samym dał do zrozumienia, że policjant powinie zostać skazany – pisze dziennik The Hill.

„Modlę się, by wyrok był właściwy” dodał Biden w rozmowie z reporterami w Gabinecie Owalnym.

Komentarz prezydenta padł, w momencie, gdy ława przysięgłych obraduje na tym czy uznać Dereka Chauvin za winnego. Biden, który wcześniej rozmawiał z członkami rodziny Floyda, podkreślił, że nie wypowiedziałby się w tej sprawie, gdyby ława przysięgłych nie została odizolowana.

Jak ocenia dziennik The Hill, to niezwykłe, by prezydent pozwala sobie na taki komentarz, przed wydaniem werdyktu. Choć Biden nie powiedział wprost, że Chauvin powinien zostać skazany, jego ukłon w stronę wyroku może oznaczać zmianę w retoryce dotyczącej tej sprawy -podsumowuje Fox News. Z kolei dzień wcześniej sędzia orzekający w sprawie ostrzegł urzędników państwowych przed wyrażaniem swoich opinii.

„Chciałbym, aby urzędnicy przestali mówić o tej sprawie, zwłaszcza w sposób, lekceważący dla prawa, dla władzy sądowniczej i naszej funkcji” – powiedział sędzia Peter Cahill. Odniósł się w ten sposób wypowiedźi demokratycznej członkini Kongresu Maxin Waters, która wezwała protestujących na ulicach przeciwko brutalności policji, by byli bardziej konfrontacyjni.

Prowadzący proces sędzia ostrzegł, że wypowiedź Waters może być postawa do skutecznej apelacji wyroku przez obronę. „Myślę, że jeśli chcą wygłaszać swoje opinie, powinni to robić z szacunkiem i w sposób zgodny z Konstytucją, szanując władze sądownicza”– dodał.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odmówiła wyjaśnienia, czy komentarze Bidena oznaczają, że uważa on Chauvina za winnego i co dokładnie prezydent miał na myśli określając dowody jako „przytłaczające”.„Nie zamierzamy wyprzedzać wyniku” powiedziała Psaki reporterom podczas konferencji prasowej.

„Prezydent uważnie obserwował proces, podobnie jak wielu Amerykanów. Był również poruszony wczorajszymi rozmowami z rodziną” – tłumaczył Psaki. „Ława przysięgłych jest odizolowana, dlatego pozwolił sobie na taką wypowiedz”. „. 

Całe Stany Zjednoczone z niepokojem oczekują na werdykt i w zależności od wyniku, ewentualne zamieszki. Biały Dom wezwał do tego, by wszelkie demonstracje pozostały pokojowe. „Będziemy nadal zachęcać do pokojowych protestów, ale nie zamierzamy wyprzedzać werdyktu” – podsumował Psaki. Zaznaczyła, że prezydent prawdopodobnie przedstawi swój komentarz po ogłoszeniu werdyktu.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię