EMA oceniła czy szczepionka Johnson & Johnson ma związek z zakrzepami

Firma Johnson & Johnson złożyła podanie o zezwolenie na awaryjne użycie swojej szczepionki COVID-19

Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy. Podkreśliła jednak, że korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko.

Unijna agencja opublikowała oświadczenie w tej sprawie po kilkugodzinnej naradzie ekspertów. Badali oni doniesienia ze Stanów Zjednoczonych o stwierdzonych przypadkach zakrzepów krwi, które pojawiły się po zaszczepieniu preparatem amerykańskiej firmy.

Europejska Agencja Leków napisała w oświadczeniu, że jest możliwy związek szczepionek Johnson i Johnson z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy występowaniu niskiej liczby płytek krwi. Według agencji do informacji o szczepionce należy dodać ostrzeżenie w tej sprawie, a także wymienić te przypadki jako bardzo rzadkie skutki uboczne preparatu.

Czytaj również: Joe Biden: “Mam dobre wieści. Od dziś każdy jest uprawniony, aby przyjąć szczepionkę”

Eksperci unijnej agencji przeanalizowali wszystkie dostępne obecnie dane na temat szczepionek firmy Johnson i Johnson, w tym osiem raportów z USA dotyczących poważnych przypadków nietypowych zakrzepów krwi związanych z niskim poziomem płytek krwi, z których jeden zakończył się zgonem. Do 13 kwietnia – jak poinformowała agencja – ponad 7 milionów osób otrzymało szczepionki tego koncernu w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie przypadku zakrzepicy wystąpiły u osób poniżej 60 roku życia w ciągu trzech tygodni po zaszczepieniu, w większości u kobiet. „Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynnników ryzyka” – stwierdza raport unijnej agencji.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków poinformowała, że eksperci będą kontynuować analizę danych dotyczących szczepionek firmy Johnson i Johnson. Dziś eksperci unijnej agencji ocenili, że jest możliwy związek między szczepionkami Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy. Podkreślili, że korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko. Także szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke podkreślała na konferencji prasowej pozytywy wynikające z zaszczepienia. „Szczepionki odgrywają ważna rolę w walce z pandemią. Kiedy preparaty są podawane dużej liczbie osób, mogą wystąpić bardzo rzadkie zdarzenia, których nie zidentyfikowano w badaniach klinicznych. Naszą rolą jest wykrywanie i analizowanie tych zagrożeń” – dodała szefowa Europejskiej Agencji Leków.

Eksperci unijnej agencji przedstawili opinię na podstawie 8 przypadków zakrzepicy, które wystąpiły u ponad 7 milionów osób po podaniu szczepionki. Jedna osoba zmarła. W Unii jeszcze żadna szczepionka firmy Johnson i Johnson nie została podana. Pierwsze partie dotarły już do części krajów członkowskich, ale czekały one na opinię Europejskiej Agencji Leków.

IAR/AL

Już od czerwca Alaska będzie oferować szczepionki dla turystów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię