8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

Szacuje się, że około 42 procent dorosłych Amerykanów ma niedobór witaminy D. Procent ten jest znacznie wyższy w przypadku Latynosów i Afroamerykanów i wynosi odpowiednio 69 i 82 procent.

Niedobór witaminy D jest związany z krzywicą, zaburzeniem szkieletowym charakteryzującym się łamliwością kości, opóźnionym lub zahamowanym wzrostem oraz deformacjami. Liczne badania naukowe dostarczają dowodów na to, że niedobór witaminy D zwiększa również ryzyko wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia i raka.

Powiązane: Witamina D, czy masz jej niedobór?

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie:

  • kontroluje poziom wapnia we krwi
  • wspomaga wchłanianie i utylizację wapnia
  • ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości
  • chronić przed infekcjami
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • obniża ryzyko raka piersi, okrężnicy i prostaty
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca i stwardnienie rozsiane
  • zmniejsz ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera, zaburzeń ze spektrum zapalenia nerwu i rdzenia (NMOSD) i choroby Parkinsona.

Głównym źródłem witaminy D w naszym organizmie jest światło słoneczne, którą  skóra zaczyna wytwarzać po ekspozycji na słońce. Witaminę D pozyskujemy również z pożywienia i suplementów, która jest wchłaniana przez jelita i przenoszona do wątroby. U niektórych osób za niedoborem tej witaminy mogą kryć się inne przyczyny niż brak przebywania na słońcu.

1. Starzenie się

Wraz z wiekiem organizm traci część swojej naturalnej zdolności do syntezy witaminy D. Wiele osób w starszym wieku spędza więcej czasu w pomieszczeniach w rezultacie nie otrzymując wystarczającej ilości witaminy D ze światła słonecznego. W takich przypadkach jest potrzebna suplementacja.

 

2. Ciemna karnacja

Niedobór witaminy D w nieproporcjonalnym stopniu dotyczy Latynosów i Afroamerykanów. Powodem tego jest ciemniejsza karnacja. Melanina chemiczna, skoncentrowana w górnych warstwach skóry, zaburza syntezę witaminy D, gdy jest obecna w dużych ilościach. Melanina jest również odpowiedzialna za pigment lub kolor skóry.

 

3. Zaburzenia pracy nerek

Choroby nerek mogą powodować liczne problemy zdrowotne. Jednym z nich jest niedobór witaminy D. W miarę postępu choroby wątroba produkuje białka zwane czynnikiem wzrostu fibroblastów, które hamują metabolizm witaminy D. Osoby z chorobami nerek powinny badać poziom witaminy D.

 

4. Celiakia

Celiakia charakteryzuje się reakcją immunologiczną na gluten, rodzaj białka występującego w jęczmieniu, życie i pszenicy. Powikłania trawienne spowodowane celiakią utrudniają wchłanianie wystarczającej ilości składników odżywczych, w tym witaminy D. Szacuje się, że 70 procent osób z tą chorobą ma niedobór witaminy D.

 

5. Mukowiscydoza

Mukowiscydoza, postępująca choroba genetyczna, prowadzi do infekcji płuc i trudności w oddychaniu. Oprócz uszkodzenia płuc mukowiscydoza może również powodować problemy z jelitami. Za każdym razem, gdy dotyczy to jelit, mogą pojawić się komplikacje w prawidłowym wchłanianiu tłuszczu. To z kolei zaburza wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach składników odżywczych, takich jak witamina D.

 

6. Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalna choroba jelit (IBD), może również zaburzać działanie witaminy D. Zapalenie jelit utrudnia wchłanianie witaminy D. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które uszkadza okrężnicę lub jelito grube, jest kolejnym stanem IBD, który może prowadzić do niedoboru tej witaminy.

7. Otyłość

Zbyt duża ilość tłuszczu w komórkach wysysa witaminę D. Tłuszcz pochłaniający witaminę D zmniejsza jej dostępną ilość do krążenia w innych obszarach ciała. Otyłość definiuje się jako wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30. Operacja by-passu żołądka może również mieć negatywny wpływ na ilość wchłanianej przez organizm witaminy D.

 

8. Choroba Whipple’a

Choroba Whipple’a to infekcja jelitowa nazwana tak od powodującej ją bakterii – Tropheryma whipplei. Ta choroba negatywnie wpływa na zdolność organizmu do rozkładania składników żywności, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Blokuje również otwory jelitowe, które pobierają składniki odżywcze zakłócając między innymi wchłanianie witaminy D.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię