Prezydent Joe Biden ujawnił swoje zeznania podatkowe

Screen Shot YouTube Joe Biden

Biały Dom opublikował zeznania podatkowe prezydenta Joe Bidena oraz wiceprezydent Kamali Harris za rok 2020. Tym samym powróciła tradycja prezydencka, która była kultywowana przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa – donosi CNN.

Bidenowie wspólnie zgłosili dochód brutto w wysokości $607,336 i zapłacili $157,414 podatku federalnego – wynika z informacji opublikowanych przez Biały Dom. Ich efektywna stawka federalnego podatku dochodowego w 2020 roku wyniosła 25.9%.

Prezydencka para odnotowała znaczny spadek dochodów w 2020 roku. W 2019 ich dochód wyniósł około około 985 000 dolarów. Wynika to między innymi z tego, że Joe Biden znaczną część czasu poświęcił kampanii prezydenckiej i nie miał dochodów z przemówień oraz z pracy na Uniwersytecie Pensylwanii.

Czytaj również: Illinois: Zaszczepieni nie bedą nosić masek w pomieszczeniach? Nowe wytyczne

Bidenowie posiadają także od 1,2 do 2,88 miliona dolarów w gotówce oraz inwestycjach – wynika z raportu, który został również wydany przez Biuro Rządu USA i Etyki. Z kolei wiceprezydent Kamala Harris wraz z mężem Douglasem Emhoffa zgłosili $1,695,225 dochodów i zapłacili $621,893 podatku federalnego.

Ujawniając zeznania podatkowe, Biały Dom odniósł się do byłego prezydenta. „Dziś prezydent opublikował swoje federalne zeznanie podatkowe za rok 2020, kontynuując niemal nieprzerwaną tradycję” – podał Biały Dom. Trump nigdy nie ujawnił swoich zeznań podatkowych podczas sprawowania urzędu. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki skrytykowała Trumpa, mówiąc reporterom, że Biały Dom oczekuje, iż „nadal będzie publikował zeznania podatkowe prezydenta i  należy tego oczekiwać od wszystkich prezydentów”.

Tradycję ujawniania zeznań zapoczątkował w 1973 r. Richard Nixon, broniąc się przed oskarżeniami o unikanie podatków. Podczas konferencji prasowej w listopadzie 1973 r. wypowiedział słowa, które przeszły do historii. „Ludzie mają prawo wiedzieć, czy ich prezydent jest oszustem, czy nie. Otóż ja nie jestem oszustem. Wszystko, co mam, zarobiłem sam”. Wówczas po sprawdzeniu przez IRS,  Nixton musiał dopłacić do podatków, aż $400.000. Cała sprawa jednak ucichła, gdyż przykryła ją jeszcze większa afera- Watergate. Wtedy Nixon  sam ustąpił z urzędu.

 

AL

USA: Szczepionkowa loteria. Do zgarnięcia miliony

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię