Illinois nie zrezygnuje z federalnego dodatku do bezrobocia

Kilku Republikanów zaapelowało do gubernatora JB Pritzkera, aby zrezygnował z federalnego dodatku do zasiłku dla bezrobotnych. Do tej pory plany rezygnacji ze świadczenia ogłosiło już 20 stanów. 

Niektórzy republikanie twierdzą, że dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych powstrzymują ludzi przed aktywnym poszukiwaniem pracy. Wielu pracodawców musiało znacząco podnieść płace, aby ludzie chcieli wrócić do pracy. Najnowsze dane z Departamentu Pracy pokazują, że około 751 tysięcy ludzi w Illinois nadal pobiera dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych.

Pracodawcy coraz częściej narzekają na niedobory kadrowe, już połowa właścicieli restauracji w USA skarży się, że nie może zatrudnić wystarczającej liczby pracowników,

Jaka jest prawdziwa przyczyna tego niedoboru? „Ludzie są na bezrobociu, siedząc w domu zarabiają więcej niż pracując” – mówi jeden z właściciel Kelleher’s Irish Pub,  Pat Sullivan w wywiadzie CIProud.com. „Moglibyśmy tu zmieścić 250 osób, 300, ale nie mamy personelu i musimy zmniejszyć naszą restaurację” – dodała powiedział Pat Sullivan, właściciel Kelleher’s Irish Pub.

Sullivan mówi, że pracuje również ze stolarzami, hydraulikami i elektrykami, i że znalezienie pracowników w tych dziedzinach również jest bardzo trudne.

Czytaj również: Stany, które zaprzestają wypłacania tygodniowego federalnego zasiłku dla bezrobotnych

Illinois nie zrezygnuje z dodatku do bezrobocia

Gubernator stanu Illinois  J.B. Pritzker uważa, że dodatek jest kluczowy dla niektórych mieszkańców Illinois. „Rzeczywistość jest taka, że jest wiele osób, które mają dzieci w domu, którymi nadal muszą się opiekować z powodu okoliczności pandemii” – powiedział Pritzker.

Pritzker twierdzi również, że gospodarka stanu poprawia się, argumentując, że w pierwszym kwartale 2021 roku zatrudnionych zostało około 93 tys. osób.

Republikańscy politycy z Illinois stanowczo się temu sprzeciwiają, uważają , że świadczenia nie spełniają swoich zamierzonych zadań. „Program został zaprojektowany, aby wypełnić lukę, aby pomóc ci w tych trudnych czasach, a nie doprowadzać w ten sposób do emerytury” – powiedział człowiek Izby Reprezentantóe,  Dan Brady.

Brady podkreśla, że cierpią na tym firmy, a nawet zamykają się z powodu braków kadrowych.Polityk wyjaśnia, że rozwiązanie problemu bezrobocia jest jednym z priorytetów, a  świadczenia stanowe i federalne powinny być oddzielone od siebie.

AL

USA: 300 dolarów na dziecko. Wiemy od kiedy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię