Nowa technologia sprawia, że ​​guzy nowotworowe raka piersi same się eliminują

Nowa technologia opracowana przez naukowców z UZH umożliwia organizmowi wytwarzanie ( na żądanie ) środków terapeutycznych dokładnie tam, gdzie są potrzebne oraz znacznie zmniejsza skutki uboczne terapii przeciwnowotworowej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zmodyfikowali powszechny wirus układu oddechowego, zwany adenowirusem, aby działał jak koń trojański i dostarczał geny leków przeciwnowotworowych bezpośrednio do komórek nowotworowych.

W przeciwieństwie do chemioterapii lub radioterapii, to podejście nie szkodzi normalnym zdrowym komórkom. Dostarczone geny, gdy znajdą się w komórkach nowotworowych, służą jako plan dla przeciwciał terapeutycznych, cytokin i innych substancji sygnalizacyjnych, które są wytwarzane przez same komórki rakowe i działają w celu eliminacji guzów od wewnątrz.

Czytaj również: 8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

„Oszukujemy guza, aby sam się wyeliminował poprzez produkcję środków przeciwnowotworowych przez jego własne komórki” – mówi stypendystka i jedna z badaczy Sheena Smith.

Szef grupy badawczej Andreas Plückthun wyjaśnia: „Środki terapeutyczne, takie jak przeciwciała terapeutyczne lub substancje sygnalizacyjne, przeważnie pozostają w organizmie, gdzie są potrzebne, zamiast rozprzestrzeniać się w krwiobiegu, gdzie mogą uszkodzić zdrowe narządy i tkanki”.

Naukowcy z UZH nazywają swoją technologię SHREAD: dla SHielded, REtargetted ADenovirus. Opiera się na kluczowych technologiach opracowanych wcześniej przez zespół Plückthun, w tym na kierowaniu adenowirusów do określonych części ciała w celu ukrycia ich przed układem odpornościowym.

Zobacz też: Kurkuma przyspiesza spalanie i reguluje bakterie jelitowe

Dzięki systemowi SHREAD naukowcy sprawili, że sam guz wytworzył w sutku myszy zatwierdzone klinicznie przeciwciało przeciw rakowi piersi, zwane trastuzumabem. Okazało się, że po kilku dniach SHREAD wytworzył więcej przeciwciał w guzie. Naukowcy wykorzystali bardzo wyrafinowaną metodę obrazowania 3D o wysokiej rozdzielczości i całkowicie przezroczyste tkanki, aby pokazać, w jaki sposób przeciwciało terapeutyczne wytwarzane w organizmie tworzy pory w naczyniach krwionośnych guza i niszczy komórki guza, a tym samym leczy go od wewnątrz.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię