Szczegółowe wytyczne dotyczące ponownego otwarcia stanu Illinois 11 czerwca

Gubernator stanu Illinois, JB Pritzker ogłosił wytyczne dotyczące fazy 5 planu Restore Illinois. Decyzja stanu jest podyktowana kilkutygodniową tendencją spadkową jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań na COVID-19 jak również faktem, że ponad 67% mieszkańców stanu Illinois w wieku 18 lat i starszych otrzymało przynajmniej  jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Przejście do fazy 5 ma nastąpić już 11 czerwca 2021

Co dokładnie oznacza dla mieszkańców fakt, że stan Illinois wejdzie w 5 fazę?

Wytyczne związane z przejściem w fazę 5 oznaczają, że firmy, imprezy na dużą skalę z udziałem publiczności, targi, parki rozrywki i miejsca publicznych zgromadzeń będą mogły działać z pełną wydajnością po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19. Stan znosi również wymóg stosowania masek na zewnątrz budynków szkolnych – ten punkt jest zgodny z wcześniejszymi wytycznymi Center for Disease Control (CDC).

„Po niezwykle trudnym roku Illinois osiągnęło decydujący moment w naszych wysiłkach na rzecz pokonania COVID-19” – powiedział gubernator JB Pritzker. „Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców, w całym stanie Illinois będzie możliwe wznowienie życia takiego, jakie znaliśmy przed pandemią– wrócimy do wydarzeń, spotkań i w pełni otwartej gospodarki. Będą oczywiście nieliczne wyjątki dotyczące zasad bezpieczeństwa. Po pełnym otwarciu stanu Illinois, administracja nadal będzie koncentrowała się na zapewnieniu odrodzenia zarówno firm jak i społeczności. Nasz budżet FY22 zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w pomoc dla małych firm, turystykę, projekty kapitałowe tworzące miejsca pracy i nie tylko. Z niecierpliwością czekamy na przekazanie tych dolarów społecznościom w naszym stanie tak szybko, jak to możliwe.”

Czytaj również: Zbieranie jagód, truskawek i malin w Illinois

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

 • Po wejściu do Fazy 5, w pełni zaszczepione osoby mogą wznowić aktywność bez noszenia maski, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego przepisy, zasady i przepisy federalne, stanowe, lokalne, plemienne lub terytorialne, w tym lokalne wytyczne dotyczące biznesu i miejsca pracy;
 • Stan będzie nadal zalecał zakrywanie nosa i ust osobom niezaszczepionym;
 • Noszenie maseczek będzie nadal obowiązywało wszystkie osoby podróżujące środkami transportu publicznego, znajdujące się w miejscach zgromadzeń publicznych, w placówkach opieki zdrowotnej, a także w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach edukacyjnych;
 • Przedsiębiorstwa i instytucje lokalne będą mogły wprowadzić dodatkowe środki łagodzące, jeśli uznają to za stosowne;
 • W fazie 5 wszystkie sektory gospodarki mogą zostać wznowione w normalnym trybie;
 • Faza 5 oznacza również powrót tradycyjnych targów, festiwali i dużych wydarzeń bez ograniczeń;
 • Duże zgromadzenia każdej wielkości mogą zostać wznowione we wszystkich branżach, bez konieczności wprowadzania obowiązkowego dystansu społecznego w miejscach siedzących;
 • Zniesiony zostanie obowiązek codziennej kontroli zdrowia zarówno dla pracowników firm jak i gości;
 • Firmy i lokale powinny nadal (w miarę możliwości) umożliwiać dystans społeczny, dotyczy to zwłaszcza działalności w pomieszczeniach zamkniętych;
 • Firmy i lokale będą mogły wprowadzać dodatkowe zmniejszenia restrykcji, jeśli uznają to za stosowne, w tym wymagające zakrycia twarzy.

Zobacz też: Urokliwe wyspy w USA. Nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu

„Pandemia pozbawiła wielu z nas wolności takich jak chodzenie na mecze i koncerty, świętowanie ukończenia szkoły, śluby i urodziny, chodzenie na obiad z przyjaciółmi, a nawet przytulanie się z bliskimi, z którymi nie mieszkamy” – powiedział dyrektor IDPH dr Ngozi Ezike. „Szczepionka przywróciła nam wolność i pozwala nam przejść do fazy 5. Utrzymajmy tempo szczepień, abyśmy mogli umieścić tę pandemię w lusterku wstecznym i nie oglądać się za siebie”.

W zeszłym tygodniu McCormick Place ogłosił swoje plany ponownego otwarcia, ogłaszając plany na goszczenie w swoich pomieszczeniach 122 wydarzeń, zatrudniając 1000 pracowników. Zarząd McCormik Place liczy na to, że przyciągnie blisko 2 miliony widzów i uczestników targów.

„Przejście naszego stanu do fazy 5 w przyszłym tygodniu, będzie odgrywać kluczową rolę w przywróceniu gospodarki na właściwe tory” – powiedziała Sylvia Garcia, p.o. Dyrektora DCEO. „Pod przywództwem gubernatora Pritzkera robimy stały postęp w stabilizowaniu naszych firm i społeczności, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii. Nowe inwestycje w budżecie gubernatora zapewnią, że państwo nadal będzie odgrywać kluczową rolę we wspieraniu reagowania kryzysowego, jednocześnie kładąc podwaliny pod trwałe ożywienie gospodarcze”.

Zobacz: Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Na co będzie przeznaczone 1,5 mld dolarów z nowego funduszu FY22?

Gubernator ogłosił kolejne 1,5 miliarda dolarów w funduszach, które zostaną udostępnione w budżecie roku budżetowego 2022:

 • na wsparcie grantów biznesowych;
 • odbudowę turystyki;
 • odbudowę siły roboczej;
 • niedrogie mieszkania;
 • zapobieganie przemocy;
 • projekty kapitałowe i inne inwestycje w społecznościach stanu Illinois.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię