Topniejący lodowiec w Norwegii odkrywa ciekawe znaleziska sprzed 1000 lat

Instagram @secretsoftheice

Ostatnim odkryciem zespołu archeologów z Glacier Archeology Program w Innlandet jest pudełko na świece liczące około 500 lat.

Naukowcy pracują w norweskim Parku Narodowym Breheimen na lodowcu Lendbreen. Znalezisko jest jednym z setek zgłoszonych przez zespół, którzy przeszukiwali krawędzie topniejącego lodowca.

Czytaj również: 46 ciekawostek o Indiach. Mogą zaskoczyć

Przed odnalezieniem pudełka ze świeczkami zespół znalazł przedmioty, takie jak włócznie, rakiety śnieżne dla koni, laski, smycze dla psów, rękawiczki, a nawet szczątki psa. Niektóre z przedmiotów datowane są już na 1000 lat temu.

Pudełko ze świeczkami od razu zwróciło uwagę, ponieważ przy pierwszym odkryciu nie było wiadomo, co jest w środku. Testy wykazały, że trzyma ono świecę z wosku pszczelego i że pochodzi z okresu między 1475 a 1635 rokiem, co oznacza, że ​​ma między 386 a 546 lat. Skrzynia na świece została wykonana z drewna sosnowego. Pudełka na świece były w tym czasie powszechne w tej okolicy. Rolnicy pędzili bydło na letnie pastwiska przez przełęcz Lendbreen, gdzie pożywienie dla zwierząt było bardziej obfite. Od wiosny do jesieni rolnik i jego żona mieszkali na letnim pastwisku. Rolnik zajmował się bydłem, a żona wytwarzała produkty mleczne. W nocy ich jedynym źródłem światła była świeca z wosku pszczelego. Świece były drogie, więc pielęgnowano je jako cenny towar. Pojedyncza świeca była umieszczana w pudełku, aby chronić ją przed żywiołami podczas podróży.

Zobacz też: 24 000 letni organizm przywrócony do życia

Archeolodzy opisują, że pudełko na świece jest w doskonałym stanie, przechowane w lodzie przez setki lat. Jego wieczko wciąż było mocno na swoim miejscu, a po otwarciu wosk pszczeli i knot wydawały się gotowe do użycia. Nie wiadomo, w jaki sposób pudełko po świecach i jego zawartość znalazły się w lodowcu.

Inne artefakty znalezione przez archeologów również są oszałamiająco dobrze zachowane. Lód w wysokich górach topnieje z powodu zmiany klimatu. Starożytne artefakty wytapiają się z lodu w Ameryce Północnej, Alpach i Norwegii. Lód działał jak gigantyczna prehistoryczna zamrażarka.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię