Szczepionki Pfizer i Moderna mogą być powiązane z problemami z sercem u nastolatków

Przedstawiciele FDA poinformowali, że agencja ​​planuje dodać ostrzeżenie do szczepionek Pfizer i Moderna po tym, jak panel doradczy CDC stwierdził, iż dane sugerują „prawdopodobny związek” między szczepionkami, a rzadkimi przypadkami zapalenia mięśnia sercowego u nastolatków i młodych dorosłych.

Pomimo ostrzeżenia FDA, lekarze i badacze nadal twierdzą, że zdecydowanie zalecają szczepienie wszystkim Amerykanom w wieku 12 lat i starszym, zauważając, że problemy z sercem są rzadkie i w większości przypadków bardzo łagodne.

Czytaj też: Czy koronawirus wymknął się z laboratorium w Wuhan?

CDC prześledziło ponad 1200 przypadków myocarditis, które jest zapaleniem mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia – pericarditis, które jest zapaleniem zewnętrznej wyściółki serca. U ponad 800 osób z 1200, zapalenie mięśnia sercowego wystąpiło po drugiej dawce preparatu. W 65% było powiązanych ze szczepionką Pfizer. Według raportu największy odsetek zachorowań wystąpił u mężczyzn w wieku poniżej 24 lat.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego obejmują bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność. Jednak pomimo ryzyka choroby, nowy raport CDC szacuje, że preparaty mogą zapobiec 5700 przypadkom COVID-19 i aż 215 hospitalizacjom wśród chłopców w wieku 12-17 lat, zauważając, że korzyści ze szczepienia tej grupy wiekowej „nadal wyraźnie przewyższają ryzyko”.

Przedstawiciele firmy Pfizer, którego preparat został dopuszczony do stosowania u Amerykanów w wieku 12 lat, powiedzieli w oświadczeniu, że firma jest świadoma doniesień o zapaleniu mięśnia sercowego i zapaleniu osierdzia po szczepieniu mRNA.

Zobacz: Psy i koty zaadoptowane podczas pandemii są zwracane do schronisk w zawrotnym tempie

Przedstawiciele firmy Moderna powiedzieli, że są świadomi doniesień o przypadkach zapalenia serca po podaniu szczepionek mRNA i współpracują z FDA.

Organy nadzoru zdrowotnego w kilku krajach badały, czy preparaty Pfizer/BioNTech i Moderna wykorzystujące nową technologię mRNA stanowią ryzyko, a jeśli tak, to jak poważne.

CDC stwierdziło, że pacjenci z zapaleniem serca po szczepieniu „generalnie szybko wychodzą z choroby.”

 

Plany na wakacje chicagowskiej Polonii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię