Początek dnia to czas, w którym organizm jest dobrze zregenerowany po nocnym wypoczynku i wymaga doładowania. Takim jest pierwszy posiłek, czyli śniadanie. Nie musi być obfite, ale powinno dostarczyć ciału budulca i surowca energetycznego, które pozwolą dobrze wystartować. Kiedy najlepiej zjeść pierwszy posiłek?
Dietetycy są zgodni, że śniadanie jest bardzo ważne i że powinno się je zjeść nie więcej niż godzinę po przebudzeniu. W praktyce ten czas mieści się w przedziale godzin między 6 – 11, w zależności od pory przebudzenia. Jednak dietetycy zwracają uwagę, że optymalne godziny mieszczą się w czasie biologicznego dnia, czyli od 8 – 20, przy czym, powinien zostać zachowany 12 godzinny, fizjologiczny post między kolacją, a śniadaniem.
Stare przysłowie mówi „jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Sporo w tym racji i dbałości o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Przy czym w pierwszym posiłku nie jest ważna ilość, ale jakość. Musi być on wartościowy.
Stąd, zresztą, popularność jajek (żelazo, wapń i inne cenne składniki), jedzonych pod różnymi postaciami z dodatkiem pieczywa (węglowodany), smarowanego tłuszczem (witaminy z grupy A, D i E) i porcja świeżego soku, czy koktajlu z warzyw (witamina C i błonnik). Klasyczne śniadanie zawiera w sobie wszystkie niezbędne składniki.
Jednak istnieją osoby, które nie są w stanie niczego przełknąć po przebudzeniu i dopiero kilka godzin aktywności wywołuje u nich ochotę na posiłek. Dla takich rozwiązaniem mogą być soki owocowo – warzywne zastępujące pierwsze śniadanie. Wtedy resztę składników warto nadrobić przy drugim.
Zawsze warto słuchać swojego organizmu i jeżeli reaguje gwałtowną niechęcią na próby zjedzenia czegokolwiek, z pewnością rację ma większą niż internetowe poradniki. Zdrowy tryb życia zaleca raczej ograniczenie obfitości i liczby posiłków na rzecz ich częstotliwości i jakości – to również warto mieć na uwadze.
MT