W których stanach obserwuje się najwięcej zachorowań na wariant Delta

Wariant Delta koronawirusa COVID-19 bardzo niepokoi naukowców i lekarzy z dwóch powodów. Pierwszy to prędkość z jaką się rozprzestrzenia i symptomy przypominając przeziębienie, które wiele osób może po prostu zignorować.

Delta po raz pierwszy został zaobserwowana w Indiach w grudniu zeszłego roku. Obecnie jest w ponad 80 krajach. Znany jako B1.617, szybko stał się dominującym szczepem w krajach, do których dotarł.

Zobacz również: Delta – indyjski wariant koronawirusa – co musimy o nim wiedzieć

Oprócz tego, że jest zarówno szybciej przenoszony niż oryginalne i alfa szczepy COVID-19, wydaje się być również nieco bardziej odporny na wszystkie obecne na rynku szczepionki przeciw COVID-19.

Oczekuje się, że w Ameryce do połowy lipca stanie się dominującym szczepem w USA i jest postrzegany jako „największe zagrożenie” dla wyeliminowania wirusa w kraju.

Interaktywna mapa CDC pokazuje aktualny zasięg każdego z wariantów COVID-19. Jeszcze w połowie maja Delta stanowiła zaledwie 2,8% wszystkich przypadków w Stanach Zjednoczonych, W ciągu kolejnych dwóch tygodni procent ten skoczył do 9,5.

Zobacz też: Chwile grozy w samolocie lecącym do Miami (video)

Według CDC, delta jest obecnie najbardziej rozprzestrzenia się w środkowej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W Montanie, Wyoming, Kolorado, Nebrasce Delta stanowi obecnie ponad 47% wszystkie przypadki. W Kalifornii jest to ponad 28%, a w Teksasie ponad 25%. Stany wschodnie mają jak dotąd najmniejszą częstotliwość występowania Delty.

Nawet, że osoby zaszczepione nadal mogą zachorować na wariant Delta. Dlatego dystans społeczny w przestrzeni publicznej i noszenie masek są nadal ważne.

W Stanach Zjednoczonych od początku pandemii dominują cztery warianty:

B.1.1.7 (Alfa): Ten wariant został po raz pierwszy wykryty w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2020 roku. Początkowo wykryto go w Wielkiej Brytanii.

B.1.351 (Beta): Ten wariant został po raz pierwszy wykryty w Stanach Zjednoczonych pod koniec stycznia 2021 roku. Po raz pierwszy wykryto go w RPA w grudniu 2020 roku.

P.1 (Gamma): Ten wariant został po raz pierwszy wykryty w Stanach Zjednoczonych w styczniu 2021 roku. P.1 został początkowo zidentyfikowany u podróżnych z Brazylii, którzy zostali przetestowani podczas rutynowych badań przesiewowych na lotnisku w Japonii na początku stycznia.

B.1.617.2 (Delta): Ten wariant został po raz pierwszy wykryty w Stanach Zjednoczonych w marcu 2021 roku. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach w grudniu 2020 roku.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię