Nowa technologia pomoże lekarzom we wczesnym wykryciu chorób oczu powodujących ślepotę

Bezdotykowy system obrazowania laserowego pomoże lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu powodujących ślepotę znacznie wcześniej, niż jest to obecnie możliwe.

Dzisiejsza technologia nie wykrywa wielu objawów zachodzących we krwi i tkankach siatkówki, aż choroba jest bardzo zaawansowana i w wielu przypadkach jest zbyt późno na uratowanie wzroku.

Czytaj również: Płukanie ust olejem ( ssanie oleju) – Ajurwedyjski sposób na czystą krew i zdrowe dziąsła

Nowa technologia, opracowana przez inżynierów z Uniwersytetu Waterloo, ma na celu wykrywanie charakterystycznych objawów chorób oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku.

Obecne metody testowania chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa i jaskra, które nie dają żadnych objawów we wczesnym stadium, są zwykle diagnozowane dopiero po nieodwracalnym zaburzeniu wzroku.

„Jesteśmy optymistami, że nasza technologia, zapewniając funkcjonalne szczegóły oka, takie jak nasycenie tlenem i metabolizm tlenu, może odegrać kluczową rolę we wczesnej diagnozie i leczeniu tych chorób oczu” – powiedział Parsin Haji Reza, profesor inżynierii i dyrektor PhotoMedicine Labs w Waterloo.

Zobacz: Jaką wodę pić najlepiej? I ile? Przeczytaj koniecznie

Technologia stanowiąca podstawę nowego systemu jest znana jako teledetekcja fotoakustyczna (PARS). Wykorzystuje wielokolorowe lasery do niemal natychmiastowego obrazowania ludzkiej tkanki bez jej dotykania.

Parsin Reza dodał, że naukowcy współpracują z kilkoma okulistami i mają nadzieję rozpocząć badania kliniczne w ciągu dwóch lat.

Doktor Richard Weinstein, okulista i współzałożyciel Ocular Health Centre powiedział, że dzięki tej nowej technologii „po raz pierwszy, nie tylko w okulistyce, ale w całej medycynie, diagnozę i leczenie chorób będzie można przeprowadzić przed zmianą strukturalną i utratą funkcji”.

Polecamy: 18 produktów zwiększających energię

Technologia ta jest również wykorzystywana przez Haji Reza i naukowców w jego laboratorium do przeprowadzania analiz mikroskopowych piersi, tkanek gastroenterologicznych, skóry i innych tkanek nowotworowych, a także do umożliwienia obrazowania w czasie rzeczywistym.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię