Demonstracje przeciwko paszportom covidowym

0
1036

We Francji odbyły się demonstracje przeciwko restrykcjom sanitarnym. To reakcja na poniedziałkowe orędzie prezydenta Emmanuela Macrona, który ogłosił, że od początku sierpnia personel medyczny będzie miał obowiązek przyjęcia szczepionki, a dostęp do placówek kulturalnych, lokali gastronomicznych i środków transportu będzie możliwy wyłącznie dla osób z paszportem covidowym.

Demonstracje odbyły się w co najmniej 20 miastach. Kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziło się między innymi w Bordeaux, Lille, Strasburgu i Marsylii. W Lyonie i Paryżu policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów. W stolicy Francji protestujący ustawili barykady na ulicach i podpalili kosze na śmieci oraz maszyny budowlane. Większość protestów przebiegała jednak spokojnie.

W demonstracjach uczestniczyli pracownicy służby zdrowia, właściciele lokali gastronomicznych i miejsc rozrywki, ale także „żółte kamizelki”. Demonstranci protestowali przeciwko paszportom covidowym, które nazwali „paszportami wstydu” i skandowali hasła „dyktatura sanitarna”, „opór” i „wolnośc”.

Czytaj: Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego we Francji

Domagano się wycofania projektu ustawy, która ma ograniczyć dostęp do przestrzeni publicznej osobom bez paszportu covidowego.
Kolejne demonstracje przeciwko restrykcjom sanitarnym odbędą się w sobotę w co najmniej 10 francuskich miastach.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię