Demonstracje przeciwko paszportom covidowym

We Francji odbyły się demonstracje przeciwko restrykcjom sanitarnym. To reakcja na poniedziałkowe orędzie prezydenta Emmanuela Macrona, który ogłosił, że od początku sierpnia personel medyczny będzie miał obowiązek przyjęcia szczepionki, a dostęp do placówek kulturalnych, lokali gastronomicznych i środków transportu będzie możliwy wyłącznie dla osób z paszportem covidowym.

Demonstracje odbyły się w co najmniej 20 miastach. Kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziło się między innymi w Bordeaux, Lille, Strasburgu i Marsylii. W Lyonie i Paryżu policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów. W stolicy Francji protestujący ustawili barykady na ulicach i podpalili kosze na śmieci oraz maszyny budowlane. Większość protestów przebiegała jednak spokojnie.

W demonstracjach uczestniczyli pracownicy służby zdrowia, właściciele lokali gastronomicznych i miejsc rozrywki, ale także „żółte kamizelki”. Demonstranci protestowali przeciwko paszportom covidowym, które nazwali „paszportami wstydu” i skandowali hasła „dyktatura sanitarna”, „opór” i „wolnośc”.

Czytaj: Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego we Francji

Domagano się wycofania projektu ustawy, która ma ograniczyć dostęp do przestrzeni publicznej osobom bez paszportu covidowego.
Kolejne demonstracje przeciwko restrykcjom sanitarnym odbędą się w sobotę w co najmniej 10 francuskich miastach.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię