Podróż za granicę USA, aktualizaja otwartych krajów

Ograniczenia i wymogi podróży podczas pandemii zmieniają się co kilka tygodni. Dopóki Unia Europejska nie osiągnie konsensusu w sprawie jednolitych standardów wjazdu i podróży między krajami, podróżujący Amerykanie muszą sprawdzać prawa i regulacje każdego z krajów EU osobno.

Wiele krajów jest w trakcie wprowadzania paszportów dla osób zaszczepionych.

W Unii Europejskiej od początku lipca obowiązują trzy unijne certyfikaty Covid:

  • pierwszy dokument to paszport szczepionkowca, który pokazuje otrzymanie szczepień przeciw Covid,
  • drugi to certyfikat testu pokazujący uzyskanie negatywnego wyniku testu
  • trzeci to certyfikat służący jako dowód, że osoba go posiadająca jest ozdrowieńcem.

Zobacz również: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

1. Włochy

Amerykanie lecący do Włoch tzw. „lotami przetestowanymi pod kątem COVID” nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie. Dowód szczepienia lub negatywny wynik testu przed przybyciem mogą również unieważnić 10-dniowy okres izolacji.

2. Francja

Francja jest otwarta dla Amerykanów. Stany Zjednoczone są jednym z niewielu krajów na francuskiej „zielonej” liście, które dopuszczają gości z zagranicy. Dorośli muszą być w pełni zaszczepieni lub przejść test PCR przed przybyciem nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem do Francji. Dzieci do 11 roku życia traktowane są jako w pełni zaszczepione.

3. Niemcy

Obywatele Stanów Zjednoczonych mogą podróżować do Niemiec od 20 czerwca, chyba że podróżują z obszaru, w którym występuje duży procent jednego z wariantów wirusa. Podróżni muszą pokazać negatywny wynik testu przed przybyciem lub dowód szczepienia.

Czytaj: Chcesz wysłać dziecko w podróż samolotem? Zobacz które linie lotnicze oferują ten serwis

4. Grecja

Grecja pozwala mieszkańcom USA z pełnymi szczepieniami lub negatywnym wynikiem testu PCR na wjazd do kraju bez kwarantanny.

5. Malta

Malta wymaga, aby wszyscy odwiedzający ten kraj z dowolnego kraju UE lub spoza UE, który ukończyli 13 lat, byli w pełni zaszczepieni.

6. Islandia

Chociaż Islandia nie znajduje się w samej Europie, była jednym z pierwszych krajów europejskich, które ponownie otworzyły się na turystykę. Turyści muszą być w pełni zaszczepieni, aby wjechać do kraju. Negatywny test przed przyjazdem nie upoważnia do wjazdu.­

Zobacz: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

7. Finlandia

Zniosła ograniczenia dotyczące Amerykanów 12 lipca. Aby się kwalifikować, podróżni muszą przedstawić dowód szczepienia uzyskanego 14 dni przed przybyciem lub dowód wyzdrowienia z Covid-19 w ciągu sześciu miesięcy od przybycia.

8. Albania

Kraj ten wyróżnia się na tle innych europejskich krajów, ponieważ wszyscy podróżujący z USA są mile widziani bez konieczności przeprowadzania testów lub kwarantanny. W Albani obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 6 rano, a maski są wymagane w pomieszczeniach publicznych dla osób powyżej 11 roku życia. Podróżni powinni pamiętać, że nieprzestrzeganie zasad noszenia masek może skutkować grzywną.

9. Irlandia

Irlandia zaczęła witać amerykańskich turystów, zaszczepionych lub nie od 19 lipca. Osoby zaszczepione nie muszą poddawać się testom i kwarantannie. Niezaszczepieni podróżni będą musieli przedstawić negatywny wynik testu Covid wykonanego w ciągu 72 godzin i poddać się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe.

10. Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra

Negatywny wynik testu na Covid jest wymagany z wyjątkami osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców. Nie obowiązuje tam kwarantanna.

Czytaj: FAA nakłada kary na źle zachowujących się pasażerów linii lotniczych

11. Luksemburg

Obywatele USA mogą udać się w podróż do Luksemburga. Negatywny wynik testu na Covid jest wymagany z wyjątkami dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców. Nie obowiązuje tam kwarantanna.

12. Nepal

Amerykanie mogą podróżować do Nepalu, ale testy są wymagane. Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z testów. Obowiązuje jednak kwarantanna, nawet dla osób zaszczepionych.

13. Malediwy

Wymagany jest test na COVID nawet dla zaszczepionych podróżnych. Nie ma obowiązkowej kwarantanny.

14. Monako

Amerykanie mogą odwiedzać Monako, muszą jednak pokazać negatywny wynik testu COVID. Zasada ta dotyczy również osób w pełni zaszczepionych

ZJ

Plany na wakacje chicagowskiej Polonii

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię