USA oskarżyły Chiny o cyberataki

Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery firmy Microsoft, który dotknął setki tysięcy podmiotów na świecie. Do stanowiska USA przyłączyły się także Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia oraz NATO.

Amerykańskie władze zarzuciły Chinom cyberatak na serwery poczty elektronicznej Microsoft Exchanege oraz udział w serii ataków na podmioty w USA i innych krajach, w których hakerzy żądali milionów dolarów za odblokowanie ich systemów informatycznych. Wśród ofiar tych ataków były prywatne firmy, wyższe uczelnie i instytucje rządowe.

Czytaj również: 25 miast w USA, w których ponownie może dojść do kryzysu mieszkaniowego

Według Waszyngtonu Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Chin prowadziło te ataki wykorzystując organizacje przestępcze. Departament Sprawiedliwości USA postawił zarzuty czterem obywatelom chińskim.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zarzucił władzom w Pekinie udział w serii „nieodpowiedzialnych, destruktywnych i destabilizujących działań w cyberprzestrzeni”. Blinken uznał je za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i podkreślił, że do stanowiska USA przyłączyły się kraje na całym świecie.

Zobacz: Wszystko co musisz wiedzieć na temat portfeli kryptowalut

Rząd Stanów Zjednoczonych od dawna oskarża Pekin o ataki hackerskie oraz działania szpiegowskie w cyberprzestrzeni. Dzisiejsze oświadczenie Waszyngtonu wraz z formalnymi zarzutami prokuratorskimi idzie dalej niż wcześniejsza krytyka Chin w tej sprawie ze strony administracji prezydenta Joe Bidena.

IAR

Na dwór czy na pole? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię