Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie i się nie przeziębić?

Klimatyzacja samochodowa to system który umożliwia chłodzenie powietrza wewnątrz pojazdu w czasie upałów. Zapewnia ona pasażerom chłodniejsze środowisko podczas jazdy. Bardzo często zdarza się jednak, że pierwsza radość wynikająca z zimnego schładzania zostaje po kilku dniach przyduszona przeziębieniem.

Oto kilka porad mówiących o tym co powinieneś, a czego nie powinieneś robić, aby uniknąć kłopotów wynikłych ze stosowania klimatyzacji w Twoim samochodzie:

1. Staraj się jeśli to możliwe w upalne dni parkować w cieniu

Najszybszym sposobem na schłodzenie samochodu jest przede wszystkim upewnienie się, że nie nagrzewa się zbytnio. Postaraj się znaleźć miejsce do zaparkowania, które jest osłonięte lub z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Może to być parking w piwnicy lub w cieniu drzewa. Dzięki temu Twój samochód nie będzie przypominał pieca na kołach, gdy wrócisz do niego pod koniec dnia.

2. Wykonuj okresowe wietrzenie Twojego samochodu

Jeśli wszystkie inne czynności zawiodły, a wnętrze twojego samochodu jest nadmiernie gorące, o wiele lepiej jest najpierw spróbować przewietrzyć kabinę przed włączeniem klimatyzacji. Musisz tylko otworzyć wszystkie okna. Najlepiej otworzyć wszystkie drzwi. Gorące powietrze ucieknie i ułatwi to tym samym szybsze schładzanie powietrza w Twoim samochodzie.

3. Zawsze zaczynaj włączanie klimatyzacji od niskiego stopnia chłodzenia

Staraj się unikać instynktu włączania klimatyzacji na pełnych obrotach zaraz po uruchomieniu samochodu. Jeśli masz automatyczną klimatyzację, uruchomi się ona w trybie niskim i stopniowo zwiększy swoją prędkość. Spróbuj zrobić to samo w przypadku klimatyzatorów ręcznych, dostosowując sterowanie dmuchawą i temperaturą.

4. Staraj się pamiętać o stosowaniu trybu recyrkulacji

Gdy AC wydmuchuje chłodne powietrze w twoją twarz, włącz tryb recyrkulacji. Oznacza to, że system klimatyzacji nie będzie zasysał powietrza z zewnątrz, a wykorzysta to w kabinie. To z kolei będzie wymagało mniejszej pracy systemu, aby dalej schłodzić samochód.

5. Zawsze wyłączaj AC prawidłowo

Po dotarciu do celu wyłącz klimatyzację przed wyłączeniem silnika. W międzyczasie możesz pozostawić włączony wentylator, co spowoduje wysuszenie parownika i jego otoczenia. Oznacza to, że mech i inne bakterie nie będą się tam rozwijać, a Ty unikniesz nieprzyjemnych zapachów i możliwych chorób układu oddechowego.

6. Konserwacja

Nie zapomnij przestrzegać harmonogramu okresowej konserwacji samochodu, kiedy należy wymienić filtr kabinowy. Ponadto w pewnym momencie czynnik chłodniczy w systemie będzie wymagał wymiany.

7. Nie spiesz się

Kolejną rzeczą, na którą należy uważać, są wahania temperatury. Jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco, nie zamieniaj kabiny w igloo. Ciało ludzkie nie zostało stworzone do radzenia sobie z takimi zmianami temperatury.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię