Trauma z dzieciństwa i koncentrowanie się na przeszłości moje nasilić objawy depresji

Skłonność do koncentrowania się na przeszłości odgrywa kluczową rolę w nasileniu objawów depresji u osób z traumą w dzieciństwie

Najnowsze badania wykazują, że trauma z dzieciństwa jest związana z podwyższonymi objawami depresyjnymi, ale tylko wśród tych, którzy wykazywali tendencję do skupiania się na przeszłości nad teraźniejszością i przyszłością.

Czytaj także: 10 złych nawyków, które mogą spowodować ślepotę

Zaburzenie depresyjne (MDD), określane również jako depresja kliniczna, jest jednym z najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie. Charakterystyczną cechą MDD jest historia traumy w dzieciństwie. Pomimo tego, że MDD występuje najczęściej wśród zaburzeń psychicznych, mechanizm, poprzez który trauma wpływa na objawy depresyjne, nie był niejasny.

Autorzy badania, Yingying Wang i jej zespół, zauważyli, że czynnik osobowości, który może odgrywać rolę w związku między wczesną traumą a depresją to perspektywa czasowa. A dokładnie skłonność osoby do ukierunkowywania myśli na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Nieprawidłowa perspektywa czasowa, a mianowicie zwiększone skupienie się na przeszłości, wiąże się z objawami depresyjnymi. W badaniu Wang i jej koledzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy skupienie się na przeszłości jest konsekwencją depresji, czy też osobną cechą obecną przed pojawieniem się depresji.

Zobacz: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Aby to zbadać, naukowcy zrekrutowali 93 pacjentów z MDD i 69 osób z grupy kontrolnej, które nie miały znanych diagnoz psychiatrycznych i minimalnych objawów depresji. Wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusz samoopisowy, który mierzył pięć rodzajów maltretowania w dzieciństwie – przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, przemoc seksualna, zaniedbanie fizyczne, zaniedbanie emocjonalne oraz pięć perspektyw czasowych – pozytywnej przeszłości, negatywnej przeszłości, fatalistycznej teraźniejszości, hedonistycznej teraźniejszości i przyszłości.

Zgodnie z oczekiwaniami, uczestnicy z depresją wykazywali większą tendencję do negatywnej perspektywy z przeszłości – „Często myślę o tym, co powinienem był zrobić inaczej w swoim życiu” i fatalistycznej perspektywy teraźniejszości – „Moje życie jest kontrolowana przez siły, na które nie mam wpływu” , w porównaniu do uczestników bez depresji.
Osoby z traumą w dzieciństwie wykazywali również mniejszą skłonność do pozytywnej przeszłości i perspektyw na przyszłość.

Naukowcy stwierdzili, że perspektywa czasowa pośredniczy w związku między traumą w dzieciństwie a objawami depresyjnymi. Im więcej traumy z dzieciństwa w przeszłości uczestnika, tym bardziej taki uczestnik skupiał się na przeszłości niż na teraźniejszości i przyszłości i tym bardziej wykazywał poważne objawy depresyjne.

„Trauma dziecięca była powiązana ze zwiększoną negatywną przeszłością, fatalistyczną teraźniejszością i hedonistyczną teraźniejszością oraz niższą pozytywną perspektywą przeszłości – ale tylko wśród osób z MDD”, powiedziała Wang.

Czytaj: 15 najdziwniejszych fobii. Czego boją się ludzie?

Wang i jej zespół twierdzą, że terapia z perspektywą czasową może oferować potencjalną opcję leczenia zapobiegającą rozwojowi objawów depresji wśród osób z grup ryzyka.

Skąd się biorą wróżki? Czy wróżby się sprawdzają? Zobacz

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię