Olejki eteryczne pomocne przy hemoroidach

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które występują naturalnie w strukturze odbytu. Nieprawidłowe ich działanie wywołuje swędzenie odbytu, obrzęk żył wokół odbytu, krwawienie, a nawet wypadanie ich poza odbyt.

Ulgę przynoszą ziołowe kąpiele – nasiadówki, w letniej wodzie lub nakładanie rozcieńczonych olejków eterycznych na skórę. Do kąpieli można użyć rumianek, szałwię, korę kasztanowca oraz dębu.

Najpopularniejsze olejki na hemoroidy to:

1. Olejek kadzidło (Frankinscense) na hemoroidy

Frankinscense nie tylko łagodzi stany zapalne, ale również zabija pewne rodzaje bakterii, które nie unieszkodliwione wywołałyby infekcję. Olejek eteryczny z kadzidła można rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba, i nałożyć na hemoroidy. Olejki eteryczne również mają działanie przeciwzapalne podczas wdychania, dlatego warto rozważyć ich zastosowanie w aromaterapii.

Czytaj także: 12 herbat ziołowych zwalczających stres

2. Olejek z mirtu na hemoroidy

Olejek eteryczny z mirtu może leczyć ból i krwawienie spowodowane przez hemoroidy. Badania pokazują, że jest skuteczny nawet u osób, które nie reagowały na standardowe leki przeciw hemoroidom. Kilka kropli olejku mirtowego można zmieszać z 30 mil/1uncji zimnego kremu i nałożyć na hemoroidy. Przed aplikacją należy go rozcieńczyć — stosowanie nierozcieńczonych olejków eterycznych często powoduje reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.

3. Olejek z kasztanowca na hemoroidy

Ekstrakt z nasion kasztanowca może łagodzić ból i zmniejszać obrzęk, gdy jest stosowany jako lek na hemoroidy i żylaki. Kasztanowiec może spowolnić krzepnięcie krwi i nie powinien być stosowany przed jakąkolwiek operacją. U osób, które mają alergię na lateks, może on również wywołać podobną reakcję.

4. Olejek z kory cynamonu na hemoroidy

Olejek eteryczny z kory cynamonu stymuluje wzrost zdrowych tkanek i łagodzi stany zapalne. Należy rozcieńczyć 3 do 5 kropli olejku cynamonowego w 30 mil/1 uncji stopionego oleju kokosowego lub oleju ze słodkich migdałów. Osoby o wrażliwej skórze nie powinny stosować miejscowo olejku cynamonowego.

Czytaj również: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

5. Olejek goździkowy na hemoroidy

Olejek goździkowy można kupić w czystej postaci lub stosować w mieszaninie z kremem. 3 do 5 kropli olejku należy wymieszać z uncją (30 mil) kremu. Olejek goździkowy może podrażniać skórę u osób o wrażliwej skórze.

6. Olejek z mięty pieprzowej na hemoroidy

Wykazano, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest skuteczny w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS), oraz pomaga w leczeniu hemoroidów. Kojący mentolowy składnik olejku z mięty pieprzowej w połączeniu z jego właściwościami przeciwzapalnymi łagodzi ucisk wokół odbytu i sprawia, że wypróżnienia są mniej bolesne. Osoby o wrażliwej skórze powinny unikać olejków eterycznych z mięty pieprzowej. Olejek ten musi zostać dobrze rozcieńczony przed użyciem.

7. Olejek z kopru na hemoroidy

Olejek eteryczny z kopru działa przeciwzapalnie i można go mieszać z olejkiem z drzewa herbacianego, oczarem wirginijskim, olejkiem cyprysowym oraz olejem nośnikowym, aby uzyskać silną maść do walki z hemoroidami.

8. Olej cyprysowy na hemoroidy

Olejek cyprysowy wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, kojące i ściągające, które mogą poprawić przepływ krwi i ból wokół hemoroidów zewnętrznych. Olej cyprysowy należy zmieszać z olejem nośnikowym, aby uniknąć poparzenia skóry. Osoby o wrażliwej skórze powinny powstrzymać się od stosowania oleju cyprysowego na skórze. Olejek ten dobrze sprawdza się w rozpylaczach ze względu na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Zobacz: Olejki eteryczne łagodzące objawy zgagi

9. Olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy

Olejek z drzewa herbacianego zabija bakterie, zmniejsza stany zapalne i wspomaga gojenie. Sam olejek z drzewa herbacianego jest zbyt silny, aby nakładać go bezpośrednio na skórę, zwłaszcza na wrażliwą, zapalną skórę wokół hemoroidów. Należy z niego zrobić maść, używając jednego lub dwóch innych olejków eterycznych z powyższej listy i dobrze je rozcieńczając olejem jojoba lub olejem kokosowym.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię