W USA zanotowano wzrost przestępstw na tle nienawiści rasowej

Według raportu FBI szczególnie ucierpiały dwie grupy społeczne. Jak podają, w Stanach Zjednoczonych liczba przestępstw na tle nienawiści rasowej wzrosła do najwyższego poziomu od ponad dekady, głównie z powodu gwałtownego wzrostu ataków na ofiary czarnoskóre i azjatyckie.

Dane przekazane FBI przez ponad 15 000 organów ścigania w całym kraju ukazują zatrważający trend w USA. W danych z 2020 roku w całym kraju zgłoszono 7759 przestępstw z nienawiści, co oznacza 6% wzrost w porównaniu z rokiem 2019. Jest to również najwyższa liczba tego rodzaju przestępstw od 2008 roku.

Zobacz też: 10 artystów jednego przeboju z lat 80

Według najnowszych danych w dużej mierze dwie grupy rasowe zmagają się ze wzrostem przestępstw. Liczba przestępstw wymierzonych w osoby czarnoskóre wzrosła z 1930 do 2755. Wśród Azjatów liczba ta wzrosła ze 158 w 2019 roku do 274 w roku 2020.

Z 7759 przypadków, 7426 zgłoszonych przestępstw było skierowanych przeciwko ludziom, a pozostałe incydenty dotyczyły mienia. 53,4% tych przestępstw dotyczyło zastraszania, 27,6% napaści bez użycia broni, a 18,1% napaści z użyciem broni. Wśród 7426 przypadków były 22 morderstwa, a 19 gwałtów – wszystkie miały podłoże nienawiści na tle rasowym.

Zobacz także: Gdzie przeprowadzają się osoby z Pokolenia X

Zapobieganie przestępstwom i incydentom nienawiści oraz reagowanie na nie jest jednym z najwyższych priorytetów Departamentu Sprawiedliwości”, w oświadczeniu prokurator generalny USA Merrick Garland. „Statystyki przestępstw na tle nienawiści na rok 2020 pokazują pilną potrzebę kompleksowej reakcji”.

Jak do tej pory w tym roku najwięcej zgłoszonych dotychczas przestępstw na tle nienawiści rasowej było skierowanych przeciwko Amerykanom pochodzenia azjatyckiego i mieszkańcom wysp Pacyfiku. Sprawa stała się tak tragiczna w dużych miastach w całym kraju, że Senat USA uchwalił w przeważającej mierze dwupartyjną ustawę o przestępczości w celu zwalczania rosnącej przemocy wobec Amerykanów pochodzenia azjatyckiego.

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię