Jak prawidłowo mrozić żywność?

Mrożenie jedzenia jest jednym z podstawowych sposobów zabezpieczania i magazynowania żywności: mrozimy najczęściej mięso i wędliny, owoce oraz warzywa.

W domowych zamrażarkach znajdziemy jednak o wiele więcej rodzajów żywności jak dania gotowe, pieczywo, pity, pizzę, sosy, zupy. Domowa mrożonka jest idealna na czas, w którym mamy np. niespodziewanych gości, nie mamy czasu na gotowanie lub gdy nie możemy lub nie chcemy iść do sklepu. To co jest warte podkreślenia to fakt, że żywność poprawnie zamrożona i rozmrożona smakuje tak jakby przed chwilą została przygotowana. Podstawowy błąd, który często popełniamy to unikanie mrożenia – smażone czy pieczone mięso przechowujemy długo w lodówce, niekiedy o nim nawet zapominamy co kończy się wyrzuceniem żywności do kosza. Wszystkie tego rodzaju produkty mogą być przechowywane w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach nie dłużej niż 4 dni.

Czytaj również: Jak zrobić wino domowym sposobem? Mamy przepis!

Poniżej prezentujemy kilka zasad mrożenia żywności.

 1. Ciepłe, przygotowane już posiłki (np. pieczeń, kotlety, klopsy, sosy, zupy) przed zamrożeniem należy ostudzić. Po pierwsze, włożone jeszcze ciepłe do zamrażalnika mogą go uszkodzić, po drugie będą rozmrażać inne produkty w nim przechowywane. Przed zamrożeniem żywność warto podzielić na porcje, aby nie musieć rozmrażać wszystkiego od razu.
 2. Nigdy nie zamrażaj tego, co już raz zostało rozmrożone. Jest to niczym przykazanie w dekalogu; zasada dotyczy nie tylko żywności przygotowanej samodzielnie lecz także zakupionej w sklepie. Na opakowaniach produktów mrożonych zawsze ujrzymy: „nie zamrażać ponownie” – nie jest to bez przyczyny, podczas rozmrażania rozwijają się bakterie, które z kolei giną w procesie podgrzewania. Jeżeli więc wyciągniemy i rozmrozimy pieczeń, skorzystamy tylko z kawałka a resztę zamrozimy ponownie – będzie to poważny błąd. Ta zasada jednak, nie dotyczy sytuacji w której przed ponownym zamrożeniem poddajemy produkt obróbce termicznej, np.: rozmrażamy mięso, wykonujemy z niego gulasz, który zamrażamy.
 3. Ważne jest też w czym mrozić produkty. Możemy korzystać z recyklingu używając ponownie plastikowych opakowań – np. po lodach (oczywiście, przed ponownym użyciem koniecznie trzeba je umyć). Zajmują one jednak sporo miejsca, praktyczniejsze okazują się plastikowe lub foliowe torebki do mrożenia. Różnica jest taka, że plastikowych można używać ponownie, foliowe są jednorazowe. Co do plastikowych pojemników i szklanych słoików, które również można wykorzystać do mrożenia istnieje jedna zasada: nie wypełniamy ich po brzegi (zwłaszcza cieczą) – pod wpływem niskiej temperatury żywność powiększy swoją objętość i dosłownie rozsadzi naczynie. I jeszcze jedna praktyczna porada: zupy i sosy przelane do plastikowych lub foliowych torebek należy mrozić w pozycji lezącej. Dopiero kiedy zamarzną ustawiamy je pionowo – tak jak książki na regale – wygeneruje to sporo miejsca w zamrażalniku. Warto też zwrócić uwagę na jakość opakowań do mrożenia – tanie opakowania zniszczą się przy pierwszym użyciu.
 4. Pakując żywność do mrożenia należy zwrócić uwagę aby w folii znajdowała się jak najmniejsza ilość powietrza. Można skorzystać ze specjalnego sprzętu, dzięki któremu zapakujemy produkty próżniowo. Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, folię z żywnością układamy na płasko i uciskamy dłonią zaczynając od dna, przesuwając się w kierunku zamknięcia – pozwoli to na pozbycie się większości powietrza. Minus jest taki, że metoda ta jest bardzo trudna w przypadku produktów płynnych – jak zupy i sosy.

 1. Mrożone jedzenie koniecznie należy dzielić na porcje. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji z „ponownym zamrożeniem” – wyciągamy bowiem tylko tyle ile potrzebujemy. Co więcej, im mniej żywności w pojemniku – tym szybciej się ona zamrozi.
 2. Mrożonki powinny być opisane. To co koniecznie należy umieścić na folii to nazwa zamrożonego produktu i data zamrożenia. Kiedy zamrażalnik zacznie się wypełniać podany sposób ułatwi poszukiwanie tego co akurat zamierzaliśmy wyjąć. Co więcej, będziemy mogli kontrolować czas przechowywania żywności w zamrażalniku – warto jeść te produkty które są najstarsze, nowe mrożonki warto ustawiać z tyłu zamrażalnika. Jeżeli mamy dużo czasu i chęci możemy również przygotować spis zamrożonych produktów.
 3. W wielu przypadkach trudno ustalić datę zamrożenia nieopisanych produktów. To co trzeba wiedzieć, to fakt, że mrożenie nie zabija bakterii. Jeżeli nie chcemy ryzykować zatruciem i nie jesteśmy pewni produktu należy go wyrzucić.
 4. Do mrożenia najlepiej nadają się produkty świeże – tuż po przygotowaniu i wystudzeniu. Jeżeli przygotowana żywność najpierw koczowała w lodówce po czym została zamrożona – nie mamy co liczyć na to, że będzie pyszna i świeża po rozmrożeniu.
 5. Zamrażalnika nie można otwierać wtedy, kiedy nie mamy prądu – wpuścimy bowiem do środka ciepłe powietrze. Zamknięty szczelnie zamrażalnik, po wyłączeniu zasilania powinien utrzymywać temperaturę jeszcze przez ok. 24 godziny.
 6. Maksymalny czas mrożenia dla poszczególnych produktów podaje m.in. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wskazując głównie na 2-3 miesiące. Jeżeli liczymy na świeżość i walory smakowe po rozmrożeniu, nie powinniśmy jedzenia mrozić dłużej niż miesiąc.

Zobacz też: 3 sprawdzone przepisy na nalewkę z bazylii

Teraz pytanie: Czy istnieje zakazana lista produktów, których mrozić nie wolno? Otóż tak. nie powinno mrozić się:

 • jajek na twardo (będą gumowatej konsystencji);
 • surowych jaj w skorupkach (popękają);
 • warzyw z dużą zawartością wody (stracą jędrność i świeżość);
 • sosów na bazie jaj (rozwarstwią się);
 • ryb, które spędziły w lodówce kilka dni (ryzyko zatrucia);
 • jogurtów naturalnych, śmietany i serków wiejskich (staną się wodniste).

Warto też wspomnieć, że większość zamrożonych ziół (np. natka pietruszki lub bazylia) co prawda nie straci swoich właściwości – nadal będą nadawać się jako przyprawy do dań; zupełnie jednak stracą wygląd i nie będą nadawać się do dekoracji.

Czytaj: Porady kuchenne które każdy powinien znać

Na koniec jeszcze jedna porada: Jak rozmrażać jedzenie?

Najczęstszym błędem, które jest wręcz „zabójstwem” dla zamrożonej żywności jest rozmrażanie w gorącej wodzie lub w mikrofali. Nie powinno się również rozmrażać produktów wystawiając je do temperatury pokojowej lub na działanie słońca. Jedyna słuszna metoda to przełożenie mrożonki (dzień wcześniej) do lodówki i pozwolenie na stopniowe rozmrażanie. Można również rozmrażać w zimnej wodzie, zmieniając ją co pół godziny do momentu rozmrożenia.

Czy lubimy jesień? SONDA

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię