Ta farba może wyeliminować potrzebę klimatyzatorów

Naukowcy stworzyli najbielszą farbę na świecie, która może pomóc w wyeliminowaniu potrzeby na klimatyzację.

Badacze twierdzą, że najbielsza farba na świecie, która została stworzona w laboratorium Purdue University jest tak biała, że ​​może posłużyć w walce z globalnym ociepleniem poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na systemy chłodzące pomieszczeń.

Czytaj również: Oceany toną w odpadach plastikowych

„Kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt około siedem lat temu, mieliśmy na myśli oszczędzanie energii i walkę ze zmianami klimatu”, powiedział w oświadczeniu Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej w Purdue University.

Naukowcy twierdzą, że pomysł polegał na stworzeniu farby, która odbijałaby światło słoneczne z dala od budynku. Dzięki próbom stworzenia farby odbijającej światło, Ruan i jego studenci stworzyli również najbielszą farbę na świecie. Farba jest tak biała, że nawet trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbielsza farba na świecie.

Farba odbija 98,1% promieniowania słonecznego, emitując jednocześnie ciepło podczerwone. Ponieważ farba pochłania mniej ciepła słonecznego niż emituje, powierzchnia pokryta tą farbą jest chłodzona poniżej temperatury otoczenia bez zużywania energii.

Zobacz: Zmiany klimatyczne stoją za 37% globalnych zgonów spowodowanych upałami

Farby dostępne obecnie na rynku, które są zaprojektowane tak, aby odbijać ciepło, odbijają tylko 80% do 90% światła słonecznego. Typowa komercyjna biała farba staje się raczej cieplejsza niż chłodniejsza, dlatego też nie chłodzi powierzchni.

Użycie tej nowej farby do pokrycia dachu o powierzchni około 1000 stóp kwadratowych może skutkować mocą chłodzenia rzędu 10 kilowatów. „To mocniejsze niż klimatyzatory używane w większości domów” – powiedział profesor Ruan.

Naukowcy z Purdue twierdzą, że dwie cechy sprawiają, że ta farba jest bardzo biała. Bardzo wysokie stężenie związku chemicznego zwanego siarczanem baru używanego również w papierze fotograficznym i kosmetykach oraz różne jego rozmiary w farbie.

Naukowcy pracują nad wprowadzeniem najbielszej farby na świecie na rynek.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię