14 oznak złego stanu zdrowia u kobiet

Z wiekiem pojawia się coraz więcej problemów zdrowotnych. Niektóre z nich są tylko normalną oznaką starzejącego się ciała, inne rozpoczynającymi się poważnymi problemami ze stanem zdrowia.

Oto 14, których nie należy ignorować:

1. Często doskwierają ci zadyszki

Mogą być oznaką problemu z mięśniem sercowym i mogą doprowadzić do zawału serca. Kobiety częściej niż mężczyźni mają tak zwane „ciche zawały serca”, podczas których mogą tylko odczuwać duszność, nudności lub silne zmęczenie, a nie ból w klatce piersiowej.
Według Kliniki Mayo, niewyjaśniona duszność może być spowodowana wieloma różnymi problemami, w tym zapaleniem oskrzeli, astmą, zapaleniem płuc, zakrzepem krwi w płucach i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jeśli często brakuje Ci tchu i nie wiesz, dlaczego, porozmawiaj o tym na następnej wizycie lekarskiej.

Zobacz też: 8 najczęstszych przyczyn bólu krzyża

2. Wydaje ci się że ciągle chorujesz

Jeśli twój organizm non-stop walczy z przeziębieniami i złym samopoczuciem twój układ odpornościowy ma problemy ze zwalczaniem chorób. Według dr Darcy McConnell, najczęstsze powody to zbytni stres, niewystarczająca ilość snu, niewłaściwe odżywianie, nieodpowiednia aktywność fizyczna, niemycie rąk lub zły stan jelit.

3. Twoje dłonie i stopy są zawsze zimne

Według Cleveland Clinic może to być oznaką choroby tętnic obwodowych, twardziny, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów lub niedoczynności tarczycy. Ale może to być również po prostu choroba Raynauda – stan, który jest zwykle łagodny i wpływa na przepływ krwi do palców rąk i nóg.

4. Masz uporczywy stan podgorączkowy lub gorączkę

Jeśli walczysz z niewyjaśnioną przyczyną uporczywej gorączki warto udać się na wizytę do lekarza. Klinika Mayo twierdzi, że może to być spowodowane chorobami nowotworowymi, jak na przykład chłoniak.

5. Tracisz zmysł węchu

Nie czujesz zapachu świeżo upieczonych ciasteczek czekoladowych lub kurczaka? Według Columbia University jedną z pierwszych oznak choroby Alzheimera jest utrata węchu. Opuszka węchowa, która przetwarza wrażenia zapachowe jest jednym z pierwszych obszarów mózgu, który ulega uszkodzeniu.

Przeczytaj również: Syrop z imbiru, miodu i cytryny – domowe lekarstwo na przeziębienie i kaszel

6. Piszesz odręcznie mniejszą czcionką

Jeśli twoje pismo jest coraz mniejsze może to być objaw choroby Parkinsona. Badania wskazują, że mikrografia jest często jednym z pierwszych objawów zauważonych przez pacjentów z chorobą Parkinsona.

7. Jesteś cały czas zmęczona

Jest milion rzeczy, które można winić za twoje zmęczenie. Ale jeśli jesteś ciągle zmęczona i narzekasz na brak energii, bez względu na to, co robisz, przyczyną może być stan zapalny. Gdy stan zapalny się rozwija może przekształcić się w poważne lub nawet zagrażające życiu stany, takie jak rak, demencja i choroba Parkinsona.

8. Masz spuchniętą szyję

Powodem opuchnięcia twojej szyi mogą być poważne problemy zdrowotne. Przód szyi to mnóstwo węzłów chłonnych i tarczyca. Obrzęk może być oznaką infekcji, chłoniaka, obrzęku tarczycy lub guzów w obrębie tarczycy. Obrzęk węzłów chłonnych jest powszechny w przypadku przeziębienia lub bólu gardła, ale jeśli utrzymuje się lub występuje, gdy nie jesteś chora, to należy udać się na wizytę do lekarza.

Zobacz: Przepisy na naturalne maski i maseczki na twarz i ciało

9. Krwawisz po menopauzie

Jeśli po menopauzie wystąpi jakiekolwiek krwawienie, natychmiast zgłoś się na badania. Może to być spowodowane rakiem macicy, szyjki macicy lub pochwy, mięśniakami macicy, infekcją wyściółki macicy lub innymi poważnymi problemami, których nie należy ignorować.

10. Masz szponiaste paznokcie

Według Kliniki Mayo, jeśli czubki palców wyglądają jak okrągła część odwróconej łyżki, może to być spowodowane chorobami serca i płuc, ale najczęstszą przyczyną takich paznokci jest rak płuc.

11. Czujesz się pełna po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia

Po zjedzeniu całego talerza jedzenia, uczucie sytości jest normalne. Klinika Mayo podaje, że wczesne uczucie sytości może być spowodowane chorobą refluksową przełyku (GERD) i wrzodami trawiennymi lub może być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak rak trzustki.

Czytaj też: To jedno warzywo może uchronić cię przed rakiem jelita grubego

12. Masz chroniczne nocne poty

Według Kliniki Mayo, przewlekłe nocne poty mogą wystąpić z powodu zaburzeń lękowych, problemów z tarczycą, a nawet niektórych rodzajów raka- na przykład raka płuc, dlatego ważne jest, aby zgłosić to lekarzowi.

13. Pieprzyki zmieniające rozmiar, kształt lub kolor

Należy odnotować wszelkie fizyczne zmiany w znamionach – zwłaszcza jeśli masz historię opalania lub nie nosisz kremów przeciwsłonecznych. Według Harvard Medical School oznacza to zwracanie uwagi na zmiany w rozmiarze, kształcie lub kolorze istniejących znamion, a także obserwowanie wszelkich nowych miejsc, gdzie pieprzyki się pojawiają. Zmiany należy jak najszybciej pokazać lekarzowi.

14. Masz czerwonawe plamy na skórze

Istnieje wiele powodów występowania czerwonawe plamy na skórze, od reakcji alergicznej po egzemę. Jednym z powodów ich występowania jest również cukrzyca typu 2. Według American Academy of Dermatology, czerwonawe plamy, które zaczynają się jako małe, wypukłe, solidne guzki, które wyglądają jak pryszcze, a stają się twarde i opuchnięte, mogą oznaczać martwicę lipidową, chorobę, która jest częstym wskaźnikiem cukrzycy. Plamy mogą być również żółte lub brązowe i często są swędzące i bolesne. Oprócz cukrzycy choroba ta jest również związana z reumatoidalnym zapaleniem stawów i nieswoistym zapaleniem jelit.

8 sposobów na pozbycie się przebarwień

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię