Najwyższa podwyżka emerytur w USA od 1982 roku!

Miliony rencistów i emerytów, którzy swoje świadczenia pobierają z Social Security mogą spodziewać się aż 5,9% podwyżki w 2022 roku – jest to najwyższe podniesienie świadczeń od 39 lat związane z nagłym wzrostem inflacji spowodowanym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Czytaj również: 6 rozsądnych posunięć finansowych po przejściu na emeryturę

Social Security Administration opublikowała w środę 13 pażdziernika 2021 informacje, z których wynika, że wzrost kosztów życia (COLA – Cost of Living Adjustment) wyniesie dla przeciętnego emeryta średnio 92 dolary miesięcznie. Zaproponowana wysoka podwyżka świadczeń – 5,9% jest znacząca w porównaniu do lat poprzednich: w 2021 roku korekta wynosiła 1,3% co przedkładało się na 20 dolarów podwyżki dla emerytów, w ciągu ostatnich 12 lat wzrost wynosił średnio 1,4%. Prezes Social Security Works – Nancy Altman stwierdziła: „Po latach nieadekwatnych podwyżek, ta w 2022 roku w końcu będzie bardziej odpowiednia w stosunku do rosnących kosztów życia”. Jak jednak dodaje: „Nie jest tak duża, jak się wydaje na papierze i nie jest wystarczająca dla seniorów i osób niepełnosprawnych, aby mogli związać koniec z końcem” .

Raport COLA będzie miał wpływ na budżet domowy ok 20% Amerykanów. Podwyżki obejmą 70 milionów osób – w tym emerytów oraz osoby niepełnosprawne. Analityk Social Security i Medicare w The Senior Citizens League twierdzi, że podwyżki wprawdzie są mile widziane, jednakże nawet po ich przyznaniu siła nabywcza pieniądza będzie spadać, a ceny dalej szybować będą w górę. Chociaż podwyżka będzie najwyższa od wielu lat i faktycznie będzie znaczna – nie oznacza ona, że emeryci będą mogli pozwolić sobie na dodatkowe wydatki.

Czytaj również: Ubezpieczenie Medicare w Stanach Zjednoczonych

Ewentualne nadwyżki szybko zostaną pochłonięte przez wzrost inflacji. W wyliczeniach COLA wzięto pod uwagę koszty utrzymania, ceny usług i towarów. Głównym celem podwyżki nie jest podwyższenie świadczeń, ale zabezpieczenie emerytów tak, aby pieniądze które otrzymują nie traciły na wartości. Można też wspomnieć, że blisko połowa seniorów żyje w gospodarstwach domowych, w których świadczenia wypłacane przez Social Security stanowią 50% dochodów, aż 25% beneficjentów polega wyłącznie na tych wypłatach.

Nowy trend wśród emerytów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię