Pigwa – składniki odżywcze i właściwości

Pigwa to owoc, który często wzbudza niechęć przez swoją ziarnistość, twardość i kwaśność – z tych przyczyn nie nadają się do spożywania na surowo.

Owoce pigwy zawierają ogromne ilości witamin i minerałów. Pigwa jest rośliną hodowaną w ogrodach i sadach. Jej owoce są duże, żółte, swoim wyglądem przypominają jabłko; najczęściej spożywa się je w formie przetworów: soków, kompotów, nalewek, marmolad i dżemów.

Wartości odżywcze

Owoce pigwy są nisko kaloryczne (57kcal w 100g), posiadają również niski indeks glikemiczny (IG=35) dzięki czemu mogą być bez obaw spożywane przez cukrzyków. W owocach znajdziemy komplet wartości odżywczych: węglowodany, tłuszcze, błonnik oraz białko. Zawierają wiele składników mineralnych (wapń, żelazo, fosfor, magnez, sód, potas, cynk) ) oraz witamin (A, B1, B2, B3, B9, B6).

 

Właściwości prozdrowotne

Pigwa ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Znajduje się w niej o wiele więcej witaminy C niż w większości owoców cytrusowych, świetnie więc wzmacnia odporność organizmu. Miąższ owocu zawiera pektyny, które rozpuszczalnym w wodzie błonnikiem oraz polifenole, które wykazują silne działanie przeciwutleniające i zwalczające wolne rodniki. Wykazują właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, dużo skuteczniej niż grejpfrut obniżają ciśnienie krwi, wspomagają odchudzanie oraz pomagają w walce z przeziębieniem. Bogata zawartość związków mineralnych i witamin czynią z pigwy idealny środek polecany w czasie jesiennego przesilenia – kiedy szerzy się grypa i przeziębienie.

Sok z pigwy połączony z miodem polecany jest również jako środek wspierający leczenie kaszlu. Pigwa reguluje poziom glukozy i cholesterolu we krwi, ma również zastosowanie w regeneracji wątroby. Wykazuje również właściwości oczyszczające, jest szczególnie pomocna przy występowaniu problemów trawiennych, takich jak niestrawności, wymioty, biegunki, nieżyt żołądka i jelit, stany zapalne. Pestki pigwy polecane są w walce z brakiem apetytu.

Swoje właściwości pigwa objawia nie tylko w zastosowaniu wewnętrznym, przyłożona do ran przyspieszy gojenie się i złagodzi podrażnienia skóry. Owoc jest częstym dodatkiem w kremach zwalczających zmarszczki oraz hemoroidy. Napar przygotowany z pigwy jest skuteczną bronią przeciw trądzikowi oraz silnym antydepresantem, który wyciszy i zadziała uspokajająco.

Przechowywanie

Owoce pigwy najlepiej jest przechowywać w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Warto rozłożyć je dość luźno, aby zapobiec zgnieceniom – dzięki temu dłużej zachowają świeżość. świeżo zerwane owoce przechowywane w taki sposób wytrzymają nawet kilka miesięcy. Dobrym sposobem jest również mrożenie pigwy – dzięki niemu owoce zyskują na smaku, zmniejsza się poziom ich cierpkości i gorzkości.

Pigwówka, sok i konfitura z pigwy

Pigwówka, sok i konfitura z pigwy to świetne środki na przeziębienie, grypę oraz dolegliwości przewodu pokarmowego. Konfitura jest doskonałym dodatkiem do herbaty, który może być stosowany jako zamiennik cytryny – również rozjaśni jej kolor, dostarczy również znacznie więcej składników odżywczych.

Nalewka

Aby przyrządzić nalewkę potrzebujemy 2kg owoców pigwy, które myjemy i razem ze skórką ścieramy na tarce o grubych oczkach. Następnie przekładamy je do słoja, zasypujemy 1kg cukru i przykrywamy papierem pergaminowym. Po tygodniu otwieramy słoik, wolno dolewamy 0,5l spirytusu i zamykamy szczelnie słój na 1 miesiąc. Po tym czasie odcedzamy zawartość, otrzymany płyn mieszamy z 0,5l wódki, zakręcamy i odstawiamy na dwa miesiące.

Sok

Do przygotowania soku potrzebujemy kilograma owoców pigwy. Każdy owoc myjemy i kroimy na 4 części (bez obierania skórki). Po przekrojeniu należy jeszcze wydrążyć pestki. i pokroić owoce w cienkie plasterki, które warstwami układamy w dużym słoju. Każdą warstwę należy przesypać cukrem (na cały syrop zużyć należy ok. 0,5kg). Słoik zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-5 dni, każdego dnia raz dziennie mieszamy jego zawartość. Aby wzmocnić działanie soku z pigwy można dodać do niego 1-2 łyżeczki miodu pszczelego.

Konfitura

Do przygotowania konfitury potrzebne będzie 1,5kg owoców pigwy. Należy je umyć, obrać ze skórki oraz pokroić w ósemki. Wszystkie owoce przerzucić do garnka z wodą i gotować przez 30-40 minut do miękkości, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie odcedzić owoce, zasypać je 4 szklankami cukru i łyżeczką cynamonu. Podsmażaj tak długo, aż staną się gęste i przybiorą ciemno pomarańczową barwę.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię