Szanghaj – 20 interesujących faktów

Szanghaj – miasto we wschodnich Chinach zadziwia swoją historią, architekturą i prężnym rozwojem.

Oto 20 ciekawych faktów na temat tego wodnego miasta:

1. Szanghai jest największym miastem świata

Szanghaj zajmuje pierwsze miejsce na liście światowych miast pod względem liczby ludności w obszarze administracyjnym: 27 milionów, a także zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby osób dojeżdżających do pracy – liczba mieszkańców obszaru metropolitalnego: 35 milionów.

Czytaj również: 12 najpiękniejszych zabytków świata

2. Język szanghajski nie ma oficjalnej formy pisemnej

Nie ma oficjalnej formy pisemnej języka szanghajskiego i rzadko pojawia się na piśmie. Tak więc współczesny język mandaryński i inne języki chińskie, takie jak kantoński, wpływają na język szanghajski mieszając się z nim.

3. „Targ weselny” w Szanghaju

Szanghaj ma system społeczny zwany „rynkiem małżeńskim”. W niedziele wielu rodziców z Szanghaju udaje się na Plac Ludowy, aby wymienić informacje i szukać odpowiednich partnerów dla swoich dzieci. Rodzice szukają odpowiedniego partnera/partnerki dla swojej pociechy na podstawie:

  • wieku,
  • zawodu,
  • dochodów,
  • osiągnięć edukacyjnych,
  • chińskiego znaku zodiaku,
  • osobowości.

4. Szanghaj jest bezwizowy przez 144 godziny

Obywatelom Stanów Zjednoczonych Szanghaj oferuje 144-godzinną (6-dniową) opcję bezwizowego wjazdu. Przez sześć dni można przebywać bez wizy w Szanghaju i sąsiednich obszarach Jiangsu i Zhejiang.

5. 14 milionów ludzi mówi po szanghajsku

Obecnie około 14 milionów ludzi mówi po szanghajsku. Niewiele w porównaniu z najpopularniejszym językiem w Chinach – mandaryńskim. Tym językiem włada 1,5 miliarda ludzi. Jest to również najpopularniejszy język chiński poza Chinami.

6. Szanghaj to światowe centrum finansowe i kulturalne

Miasto odnotowuje stały wzrost i jest centrum dla wielu międzynarodowych firm działających w Chinach. Jest również ośrodkiem kultury, cieszącym się uznaniem w modzie, sztuce i architekturze. Szanghaj jest również znany jako kolebka chińskiego kina, które zyskuje na popularności na całym świecie.

Zobacz także: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

7. Szanghaj to potęga transportowa

Najdłuższy system metra na świecie rozciąga się pod miastem Szanghaj z 400 milami (644 km) tuneli i torów. Szanghajskie metro ma 393 stacje rozrzucone po całym mieście i łączące główne atrakcje, co ułatwia nawigację dla międzynarodowych gości. Szanghaj szczyci się najszybszym pociągiem na świecie, Shanghai Maglev, który łączy międzynarodowe lotnisko Pudong z centrum Szanghaju.

8. Lotniska w Szanghaju

Międzynarodowe lotniska Pudong i Hongqiao w Szanghaju są również potęgami transportowymi, obsługującymi łącznie ponad 110 milionów pasażerów rocznie.

9. Szanghaj to fantastyczne połączenie historii i nowoczesności

Kiedy było to terytorium kolonialne w połowie XIX wieku, Szanghaj był podzielony na koncesje brytyjskie, amerykańskie i francuskie oraz miasto otoczone chińskimi murami. Daje to dzisiejszemu miastu wyjątkową różnorodność stylów architektonicznych i fascynującą historię.

10. Shanghai Tower to najwyższy budynek w Chinach

Shanghai Tower o wysokości 632 metrów jest najwyższym budynkiem w Chinach. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2008 roku i zakończyła w 2013 roku. Shanghai ma 128 pięter i położony jest w Lujiazui, Pudong, Szanghaj. Ponadto w budynku znajduje się druga najszybsza winda na świecie oraz najwyżej położony taras widokowy na świecie. Amerykańska firma architektoniczna Gensler zaprojektowała Shanghai Tower wraz z szanghajskim architektem Jun Xia.

Czytaj też: 10 najbardziej przerażających atrakcji turystycznych na świecie

11. Zagraniczne koncesje Szanghaju są teraz atrakcjami obcokrajowców

Koncesja Francuska jest najlepiej zachowanym i najlepiej znanym z byłych koncesji zagranicznych. Wypełniona europejską architekturą i stylami art deco, Koncesja Francuska jest popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

12. W Szanghaju znajduje się największy na świecie kryty ośrodek narciarski

Wintastar jest największym na świecie krytym ośrodkiem narciarskim. Wintastar, zlokalizowany w mieście Lingang w nowym obszarze Pudong w Szanghaju, obejmuje oszałamiające 227 000 metrów kwadratowych z 90 000 metrów kw. tras.

13. Szanghaj ma przydomek miasta „słodyczy”

Szanghaj to jedno z miast o najwyższym spożyciu cukru. Typowa kuchnia szanghajska uważana jest za jedną z najsłodszych w całym kraju. Cukier jest istotnym składnikiem kuchni szanghajskiej, gdyż większość ich sosów wymaga cukru jako składnika podstawowego.

Czytaj: Kalifornia – fakty i ciekawostki

14. Charakterystycznym daniem Szanghaju jest Xiao Long Bao

Xiao Long Bao to wizytówka Szanghaju, na którą składają się pierogi z zupą z wieprzowiną. To danie pochodzi z Nanxiang, miasta w dzielnicy Jiading w Szanghaju.

15. Szanghaj ma ponad 1000 linii autobusowych

Szanghaj posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów autobusowych na świecie, obejmujący około 1000 linii autobusowych obsługiwanych przez kilka firm transportowych.

16. Shanghai Disney Resort jest 11 razy większy niż oryginalny Disneyland w Kalifornii

Shanghai Disney Resort zajmuje prawie 390 hektarów, czyli ponad 11 razy więcej niż oryginalny Disneyland w Anaheim w Kalifornii. Co więcej, posiada również największy zamek ze wszystkich parków Disneylandu, a także jest drugim co do wielkości parkiem rozrywki na świecie.

17. Najbardziej rozwojowe miasto Chin

W 2019 roku przychód PKB Szanghaju wyniósł ponad 3,82 biliona CNY, co było najwyższym wynikiem na kontynentalnych Chinach. W 2019 roku sektor usług odpowiadał za ponad 70% przychodu PKB miasta, zaś całkowity wzrost PKB wyniósł 6% w skali roku. W Szanghaju w 2019 roku dokonano 6800 nowych inwestycji zagranicznych, zaś łączna wartość kapitału zagranicznego objętego umowami wyniosła 50,25 miliardów USD.

18. Szanghaj ma cztery pory roku

Szanghaj ma 4 różne pory roku – wiosnę, lato, jesień i zimę. Jednak klimat w Szanghaju uważany jest za wilgotny, subtropikalny. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Szanghaju ze średnią temperaturą 8,1 ° C. Natomiast najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą maksimum 32 ° C.

Czytaj: 14 najgorętszych miejsc na Ziemi

19. Przemysł turystyczny w Szanghaju generuje ponad 14% PKB miasta

Szanghaj to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, odwiedzane każdego roku przez ponad 4 miliony turystów. Ponadto branża turystyczna generuje ponad 14% produktu krajowego brutto miasta.

20. White Yulan to oficjalny kwiat miasta Szanghaju

Chiny uprawiają ten kwiat od wieków ze względu na niesamowite piękno. Biały Yulan pochodzi z okolic rzeki Jangcy w środkowych i wschodnich Chinach. W górach Lushan, Huangshan i E’mei nadal można spotkać dzikie białe rośliny Yulan.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię