Nowy Jork: skradzione 19-wieczne rysunki łódzkiej synagogi zostały przekazane MKiDN

Foto: gov.pl

Skradzione w 1998 roku z Archiwum Państwowego w Łodzi dziewiętnastowieczne rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations.

Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pięć rysunków przedstawiających dawną synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi autorstwa Adolfa Zeligsona zostało skradzionych w listopadzie 1998 roku ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi.

Czytaj również: USA: astronomowie znaleźli oznaki istnienia planety poza naszą galaktyką

Kradzież ta została zgłoszona do krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rysunki łódzkiej synagogi
foto: gov.pl

Rysunki udało się zidentyfikować w 2016 roku w ofercie jednego z nowojorskich domów aukcyjnych. Interwencja strony polskiej pozwoliła na działania amerykańskich organów ścigania i zabezpieczenie obiektów.

Odnalezione rysunki zostały przekazane pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

 

Odzyskane rysunki przedstawiają synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi, która została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Była to najważniejsza synagoga dla przedwojennej łódzkiej gminy żydowskiej, a jej architektura wyróżniała się na tle innych tego typu budowli nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce.

Najpopularniejsze polskie regionalizmy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię