Polacy na Białorusi będą obchodzić Święto Niepodległości

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości – 11 listopada – będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii kraju.

Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi. Polakom natomiast niezwykle trudno jest otwarcie kontynuować swoje tradycje patriotyczne.

Zobacz też: Rogal Świętomarciński – historia, tradycja i przepis.

Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków powiedział Polskiemu Radiu, że nie zważając na wszelkie przeszkody obchody Święta Niepodległości na Białorusi będą się odbywać. „Każde Święto Niepodległości w naszej organizacji zawsze rozpoczynało się od mszy świętej, od wspólnej modlitwy za Ojczyznę. W tym roku będzie tak samo. Ludzie będą się zbierać przede wszystkim w kościołach na wspólnej modlitwie w intencji Polski” – mówi Marek Zaniewski.

Czytaj też: Dlaczego 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości?

Również Irena Biernacka liderka polskiej mniejszości z miasta Lida potwierdza, że ludzie nie zamierzają rezygnować z obchodów Święta Niepodległości. „Będziemy obchodzić to święto. Będzie msza święta, odśpiewanie hymnu polskiego, będzie śpiewanie patriotycznych piosenek i oglądanie filmów patriotycznych o niepodległości aby dzieci poznawali swoją historię” – mówi Irena Biernacka.

Czytaj: “Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Polscy aktywiści zauważają, że od ponad 7 miesięcy w areszcie przebywają liderzy Związku Polaków na Białorusi – Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wielu polskich działaczy musiało wyjechać z Białorusi do Polski w obawie przed aresztowaniem.

Bieg Niepodległości 2021 – biało-czerwone Chicago!

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię