11 olejków eterycznych na opryszczkę

Opryszczka objawia się otwartymi ranami zapalnymi, które tworzą się wokół ust. Te rany są prawie zawsze spowodowane wirusem opryszczki pospolitej (HSV).

Chociaż badania poczyniły postępy nad potencjalnym przyszłym lekarstwem lub szczepionką nadal nie ma lekarstwa na HSV. Dostępne są tylko leki, które minimalizują stany zapalne. Nawroty stanów zapalnych u osób z wirusem opryszczki mogą być wywołane stresem, osłabioną odpornością, światłem słonecznym lub zmianami hormonalnymi.

Czytaj również: Kiszonki – tajemnica zdrowia i dobrego samopoczucia

Wśród środków zmniejszających nawroty i hamujących rozwój opryszczki wielu homeopatów zaleca stosowanie olejków eterycznych. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowaną formą olejów na bazie roślin i ziół dlatego też nie należy ich przyjmować doustnie. W wielu przypadkach olejki trzeba rozcieńczyć z olejem nośnikowym – jojoba, słodkie migdały, kokosowy i nakładać je tylko miejscowo.

1. Olejek imbirowy

Miejscowe stosowanie olejku imbirowego rozcieńczonego olejem nośnikowym może pomóc w gojeniu się opryszczki. Składniki olejku imbirowego: kamfen, kurkumen i a-pinen zmniejszają objawy opryszczki działając hipotensyjnie, przeciwbólowo, przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Olejek imbirowy daje uczucie ciepłoty na skórze i łagodzi podrażnienia spowodowane opryszczką.

2. Olejek rumiankowy

Według badań olejek rumiankowy jest potencjalnym środkiem przeciwwirusowym przeciwko HSV. Pomaga również w leczeniu szczepów lekoopornych opryszczki. Olejek rumiankowy po nałożeniu łagodzi również stan zapalny skóry. Najskuteczniejszym sposobem jest nałożenie rozcieńczonego olejku rumiankowego bezpośrednio na opryszczkę, gdy tylko poczuje się charakterystyczne pieczenie.

3. Olejek z drzewa sandałowego

Olejek z drzewa sandałowego jest znany ze swojego wyraźnego i silnego zapachu, ale według badań laboratoryjnych jego składniki mogą również zwalczać wirusa opryszczki. Rozcieńczony olejek sandałowy można nakładać bezpośrednio na opryszczkę.

Może cię zainteresuje: 46 ciekawostek o Indiach. Mogą zaskoczyć

4. Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest przydatny w leczeniu opryszczki ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Zmniejszając stan zapalny, eukaliptus może przyspieszyć proces gojenia opryszczki. Testy struktury komórkowej przeprowadzone w laboratorium ujawniły, że olejek eukaliptusowy jest w stanie skrócić czas trwania i nasilenie opryszczki. Należy rozcieńczyć olejek eukaliptusowy przed nałożeniem i ograniczyć go do czterech aplikacji dziennie.

5. Olejek goździkowy

Olejek goździkowy ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe. Doskonale radzi sobie z wirusem opryszczki pospolitej. Może również znacznie zmniejszyć ból związany z opryszczką. Olejek goździkowy działa drażniąco, jeśli jest nakładany bezpośrednio na skórę, dlatego olejek ten należy rozcieńczyć łagodniejszym olejem, np. olejem kokosowym.

6. Olej anyżowy

W badaniach wykazano, że olej z rośliny anyżu pomaga hamować wzrost i rozwój wirusa opryszczki. Olej anyżowy ma właściwości przeciwwirusowe, potencjalnie z β-kariofilenu, substancji chemicznej obecnej w wielu olejkach eterycznych.

7. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwwirusowe, antyseptyczne i przeciwzapalne. Badania wykazują, że olejek ten ma potencjalnie działanie przeciwwirusowe na HSV. Rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego można nakładać bezpośrednio na opryszczkę za pomocą czystego bawełnianego wacika, ale należy pamiętać, aby rozcieńczyć go łagodniejszym olejem nośnikowym, aby nie uszkodzić skóry.

8. Olejek miętowy

Olejek miętowy to kolejny olejek eteryczny o właściwościach antyseptycznych, który w badaniach udowodnił działanie łagodzące objawy opryszczki. Kilka kropli olejku miętowego rozcieńczonego łagodniejszym olejem nośnym, takim jak olej migdałowy, można nałożyć na miejsce z opryszczką. Złagodzimy w ten sposób pieczenie i przyspieszymy leczenie.

9. Olejek z oregano

Nie bez powodu olejek z oregano jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na opryszczkę. Ze względu na dużą zawartość karwakrolu, związku występującego w wielu aromatycznych roślinach, olejek z oregano ma właściwości przeciwwirusowe. Wcieranie rozcieńczonego oleju z oregano w miejsce opryszczki pomaga zmniejszyć rozmiar oproszczki i stan zapalny z nią związany.

10. Olejek z melisy lekarskiej

Olejek z melisy hamuje przenikanie wirusów opryszczki do komórek i bezpośrednio leczy wirusa opryszczki. Rozcieńczony olejek można nakładać bezpośrednio na opryszczkę do czterech razy dziennie.

11. Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy jest silnym środkiem przeciwwirusowym na HSV. Olejek tymiankowy należy zawsze rozcieńczyć olejem nośnikowym przed nałożeniem na opryszczkę.

Uwaga! Pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Powyższa treść nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.

Nie powinieneś też nigdy opóźniać zasięgnięcia porady medycznej lub rozpoczęcia leczenia ze względu na informacje zawarte  na naszej stronie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię