Jurassic Park w realu – naukowcy znaleźli embrion dinozaura sprzed 70 milinów lat

Foto: Linda Xing/Shoulin Animation Courtesy of D. Zelenitsky

Skamielina licząca prawie 70 milionów lat zachowała idealny embrionalny szkielet dinozaura – owiraptoryda.

Profersor Darla Zelenitsky z Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie, która bada jaja dinozaurów od 25 lat twierdzi, że jeszcze czegoś takiego nie widziała. „To niesamowity okaz. Pracuję nad jajami dinozaurów od 25 lat i jeszcze czegoś takiego nie widziałam.”

Profesor powiedziała, że jak „do tej pory niewiele było wiadomo o tym, co dzieje się w jaju dinozaura przed wykluciem, ponieważ istnieje tak niewiele szkieletów embrionalnych, szczególnie tych, które są kompletne i zachowane w pozie życiowej”. Jej koleddzy z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii dodają, że „większość znanych nieptasich embrionów dinozaurów jest niekompletna, a ich szkielety są rozczłonkowane mają kości rozdzielone w stawach.”

 

Waisum Ma, główny autor badania, powiedział, że on i jego koledzy byli zaskoczeni tym odkryciem: „Byliśmy zaskoczeni, widząc ten embrion pięknie zachowany w jaju dinozaura, leżący w pozycji podobnej do ptaka. Takiej postawy nie rozpoznano wcześniej u nieptasich dinozaurów”.

Jajo zostało odkryte przez naukowców w Chinach. Według badaczy odkrycie to przybliża powiązanie między wymarłymi dinozaurami a dzisiejszymi ptakami.
Wszystkie ptaki wyewoluowały bezpośrednio z grupy dwunożnych dinozaurów zwanych teropodami, których członkami są olbrzymi Tyrannosaurus rex i mniejsze velociraptory.

Zachowanie przed wykluciem nie jest jedynym zachowaniem współczesnych ptaków odziedziczonych po przodkach dinozaurów. Wiadomo również, że ten sam rodzaj dinozaurów siada na wierzchu swoich jaj, aby wysiadywać je w sposób podobny do ptaków.

Jajo z dinozaurem ma około 17 centymetrów (7 cali) długości. Rozmiar dinozaura oszacowano na 27 centymetrów (11 cali) długości od głowy do ogona. Naukowcy uważają, że jako dorosły osobnik, gdyby żył, miałby około dwóch do trzech metrów długości.

  • Czytaj też: Ciekawostki na temat śniegu

Skamielina została znaleziona w chińskiej prowincji Jiangxi. Przez ostatnie 20 lat leżała zakurzona na półkach magazynu firmy kamieniarskiej Yingliang Group. Dopiero kiedy firma postanowiła dotować nowopowstające Muzeum Historii Naturalnej Kamienia Yingliang jego pracownicy znaleźli cenny okaz.

Izrael: odkryto pierścień z wizerunkiem Jezusa należący do pierwszych chrześcijan

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię