Dlaczego pies jęczy?

Jęczenie, podobnie jak szczekanie czy warczenie jest sposobem w jaki psy wokalizują. W ten sposób pupil może próbować przekazać nam bardzo wiele rzeczy. O co może chodzić kiedy jęczy?

Na pewno musimy postarać się zrozumieć przyczynę, a może być ich wiele:
  • Jednym z najczęstszych powodów jęczenia może być zasygnalizowanie opiekunowi że pupil czegoś potrzebuje np. jedzenia, wody lub spaceru W przypadku jedzenia warto jednak uważać Jeśli pojedzony pies dalej skomle, próbuje w ten sposób wymusić więcej smakołyków. Jeśli w tej sytuacji ulegniemy i damy więcej jedzenia- nagrodzimy pupila za wokalizację i zachowanie to tylko się pogorszy.
  • Jeśli pies dalej jęczy po powrocie ze spaceru, warto sprawdzić czy nie pojawiły się problemy z pęcherzem lub z trawieniem
  • Innym powodem skomlenia może być prośba o uwagę i nadmiar emocji. Kiedy pies się nudzi, szuka sposobu, aby ktoś się nim zajął, często właśnie za pomocą jęczenia. Tu trzeba się upewnić, że dostarczamy swojemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej W przypadku nadmiernych emocji warto dowiedzieć się jak pomóc psu je wyciszyć.
  • Jednym z powodów jęczenia może być również strach i stres.Często pojawia się w przypadku fajerwerków lub przy lęku separacyjnym.
  • Kolejnym powodem może być ból który odczuwa. Takie jęczenie pojawia się zazwyczaj w konkretnych momentach. W takiej sytuacji weterynarz powinien sprawdzić stan zdrowia czworonoga

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię