12 ciekawostek o mieście Wuhan

Obecnie miasto Wuhan kojarzone jest głównie z epidemią koronawirusa. Jednak to chińskie miasto jest ciekawe z innych względów.

1. Wuhan to najbardziej zaludnione miasto w środkowych Chinach

Wuhan ma 11 milionów mieszkańców i najgęstsze zaludnienie w całych środkowych Chinach. Zajmuje 9 miejsce wśród najbardziej zaludnionych miast Chin.

2. Republika Chińska utworzyła Wuhan z trzech oddzielnych miast

Na długo przed jego reputacją jako centrum przemysłu, środowiska akademickiego i naukowego Wuhan było trzema oddzielnymi miastami: Hanyang, Hankou i Wuchang. Ze względu na swoje położenie pomiędzy rzekami Han i Jangcy, obszar ten przekształcił się z czasem w centrum handlu i biznesu. Jednak dopiero w 1926 roku Republika Chińska zjednoczyła trzy miasta w jedno dając mu nazwę – Wuhan.

3. Uczeni czasem nazywają Wuhan chińskim Chicago

Wuhan to centralne miasto. Z Wuhan można podróżować do prawie wszystkich części Chin. Turyści nazywają je chińskim Chicago. Wuhan jest ośrodkiem kolei, pociągów oraz dokowania promów i statków.

4. Wuhan to miejsce wybuchu Powstania Wuchang

Nazywane także Powstaniem Wuhan było buntem w 1911 roku, który zakończył ostatnią dynastię cesarską w Chinach. Powstanie było zaaranżowane przez dwie grupy Nowej Armii dowodzone przez Sun Yat-sena.

5. Wuhan ma jeden z najszybszych pociągów na świecie

Szybki pociąg Guangzhou-Wuhan osiąga prędkość 394 km/h i jest jednym z najszybszych pociągów na świecie.

6. Kwiat śliwki symbolem Wuhan

Przez lata kwiat śliwki był symbolem Wuhan. Powód jest historyczny, ale wciąż aktualny. W czasach dynastii Qin i Han śliwki były używane w medycynie. Obecnie śliwki nadal odgrywają rolę w medycynie i badaniach w Wuhan. Tradycyjne praktyki noworoczne obejmują nawet sadzenie śliwek.

7. Kuchnia Hubei jest częścią dziesięciu głównych stylów gotowania w Chinach

Pochodząca ze starożytnej kuchni Chu, kuchnia Hubei reprezentuje jeden z 10 głównych chińskich stylów gotowania. Wyróżniające się dania to leszcz w klarownej zupie i szynka z kwitnącą kapustą chińską. W szczególności w Wuhan obywatele jedzą dìcài zhǔ jīdàn, lecznicze danie z jajek, spożywane trzeciego dnia trzeciego miesiąca kalendarza księżycowego.

8. Wuhan serwuje słone pączki

Mieszkańcy Wuhan uwielbiają Mianwo – czyli słone pączki. Są one znacznie cieńsze niż zwykłe pączki cukiernicze i mniej słodkie.

9. Wuhan jest gospodarzem jednej z najstarszych oper w Chinach

Opera Han w Wuhan była jedną z najstarszych i najpopularniejszych oper w Chinach. Pod koniec dynastii Qing opera Han łączyła elementy opery Hui, która stworzyła operę pekińską. Do tej pory opera pekińska jest najpopularniejszą współczesną operą w Chinach. Uczeni określają operę Han jako matkę opery pekińskiej.

10. Wuhan to jedno z największych miast uniwersyteckich na świecie

W Wuhan znajdują się 53 uniwersytety. Wuhan, z ponad milionem studentów, jest jednym z największych miast uniwersyteckich na świecie.

11. Hua Mulan prawdopodobnie mieszkała w Wuhan

Według teorii legendarna wojowniczka z południowych i północnych dynastii rzekomo mieszkała w dzielnicy Huangpi w Wuhan.

12. Wuhan to centrum badawcze

Wuhan obejmuje 3 narodowe strefy rozwoju, 4 parki rozwoju naukowego i technologicznego. W Wuhan ma swoją siedzibę ponad 350 instytutów badawczych i 1656 przedsiębiorstw z sektora zaawansowanych technologii.

Wuhan zasłynęło na arenie międzynarodowej raczej z negatywnym wydźwiękiem, ale być może dzięki temu miasto będzie mogło przyciągnąć więcej turystów, którzy poznają jego inne strony.

Czy koronawirus wymknął się z laboratorium w Wuhan?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię