15 ciekawostek na temat Boliwii

Boliwia znajduje się na radarze coraz większej liczby turystów. Ten zróżnicowany kulturowo i przyrodniczo kraj jest mekką dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

Jeśli szukasz kolejnych miejsc do odwiedzenia w nowy roku spójrz na poniższą listę ciekawostek. Po ich przeczytaniu Boliwia na pewno znajdzie się na twojej podróżniczej liście marzeń:

 

1. Różowe delfiny

W Amazonii delfiny rzeczne są różowe! Delfiny Inia Geoffrensis są uważane za najbardziej inteligentne z pięciu gatunków słodkowodnych na świecie, z mózgiem o 40% większym niż u ludzi. Według jednej ze starożytnych amazońskich legend, różowe delfiny o zmroku wynurzają się z wody jako przystojni młodzi mężczyźni i uwodzą młode kobiety. Po wschodzie słońca przywracają swój pierwotny kształt i wracają do rzeki.

2. 40% zwierząt i roślin zamieszkujące naszą planetę występuje w Boliwii

Ze względu na klimat kraju i położenie w tropikach rozwija się w Boliwii wiele ekosystemów. Ponad 17 procent ziemi jako obszary chronione.

3. Park Narodowy Madidi

W samym Parku Narodowym Madidi występuje ponad 988 gatunków zwierząt, w tym 90 gatunków nietoperzy, 50 gatunków węży, 300 ryb i 12 000 roślin. Na terenie parku znajdują się ślady i skamieniałości dinozaurów oraz jaskinia Umajalanta.

4. Park Narodowy Noel Kempff Mercado

We wschodniej Boliwii znajduje się Park Narodowy Noel Kempff Mercado, jeden z największych i nienaruszonych przez człowieka parków w dorzeczu Amazonki. Szacuje się, że w parku występuje około 4000 gatunków roślin i ponad 600 gatunków ptaków, w tym około 120 ssaków. W tym jednym parku są tropikalne lasy deszczowe, sawanny, zarośla cierniowe i mokradła. W 2000 roku park ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na prawie dziewiczą roślinność. Park obejmuje płaskowyż Huanchaca, jeden z największych chronionych szlaków dziewiczych wyżynnych sawann, co czyni go idealnym miejscem do badania ewolucji tego obszaru.

5. Najbardziej wilgotny kraj świata

W Boliwii roczne opady sięgają ponad 5 metrów, co czyni ją jednym z najbardziej wilgotnych krajów na świecie. Pora deszczowa to lato w Boliwii (od listopada do kwietnia), z klimatem od wilgotnego i tropikalnego do zimnego i półsuchego.

6. W Boliwii mówi się ponad 37 językami

Boliwia ma ponad 37 języków urzędowych. Najpopularniejszymi językami tubylczymi są keczua i ajmara, podczas gdy hiszpański jest najczęściej używanym językiem w kraju.

7. Jezioro Titicaca

Położone we zachodniej części Boliwii i południowo-wschodniej części Peru, znajduje się na wysokości 3810 metrów (12 383 stóp) nad poziomem morza i jest największym jeziorem słodkowodnym w Ameryce Południowej. Titicaca jest również jednym z najgłębszych jezior na świecie, z największą głębokością zarejestrowaną na 280 metrach (920 stóp).

8. Salar de Uyuni

To największe solnisko na świecie i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Boliwii. Salar de Uyuni, mierzący 10 582 km2 (4086 mil2), zawiera ponad 64 miliony ton soli, co czyni go największym złożem soli na świecie. Kiedy pada deszcz, na solnej równinie tworzy się cienka warstwa wody, tworząc odblaskową powierzchnię czyli największe naturalne lustro na świecie.

9. Jest domem dla dwóch najwyżej położonych miast na świecie

Potosí, znane z kopalni srebra i znaczenia gospodarczego, znajduje się na wysokości 13420 stóp (4090 m), podczas gdy El Alto z sąsiadującym La Paz) jest najbardziej zaludnionym najwyżej położonym miastem administracyjnym na świecie- 13615 stóp (4150 metrów).

10. Boliwia to jedno z nielicznych miejsc na świecie, w których można wydobywać Ametrine

Nazywany również złotym ametystem, trystynem lub boliwianitem, kamień szlachetny będący jednocześnie cytrynem i ametystem. Ametrine ma kolor żółty i fioletowy i zwykle ma kształt sześciokątny. Ze względu na naturalną kombinację klejnotu żadne dwa kryształy nigdy nie są takie same.

 

11. Boliwia jest także jednym z największych na świecie producentów koki

Surowiec ten służy do produkcji kokainy.

12. Rdzenna populacja

Boliwia ma największy odsetek rdzennych mieszkańców, którzy stanowią około dwóch trzecich populacji.

13. Błogosławieństwa dla Matki Natury

Martwe zwierzęta, w tym wysuszone płody lam, są sprzedawane mieszkańcom na ulicach Boliwii, aby mogli ofiarować je Pachamamie – Matce Naturze, w zamian za błogosławieństwa.

14. Cofający się zegar

Zegar na budynku Kongresu Narodowego na głównym placu La Paz cofa się. Ma to przypominać obywatelom Boliwii o ich dziedzictwie, historii i rdzennych korzeniach. Odwrócony zegar jest również zgodny z kierunkiem przesuwania się cienia zegara słonecznego na półkuli południowej.

15. Droga Śmierci

El Camino de la Muerte to jedna z czołowych atrakcji Boliwii. To 60 kilometrowa droga turystyczna położona jest między La Paz a Doliną Yungas. Jest również jedną z najpopularniejszych tras rowerowych na świecie. Droga zaczyna się na wysokości 3660 metrów w La Paz, a następnie przechodzi przez łańcuch górski Cordillera Oriental. Na przełęczy La Cumbre droga Yungas wznosi się na wysokość 4650 metrów, a następnie prowadzi stromym zejściem do Coroico. To zejście trwa ponad 3650 metrów i jest jednym z najdłuższych odcinków ciągłego zjazdu na świecie.

Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta 2021 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię