Pijesz alkohol na pusty żołądek? Zobacz z czym musisz się liczyć

Większość z nas słyszała kiedyś radę: „Nie pij alkoholu na pusty żołądek!”. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdy zaraz po pracy udajemy się w pośpiechu na imprezę i nie zawsze pomyślimy o tym, aby coś przekąsić przed przyjmowaniem alkoholu.

Nie jest to zdroworozsądkowe podejście i niestety takie zachowanie często przypłacamy negatywną odpowiedzią ze strony naszego organizmu. Jak reaguje nasze ciało na przyjmowanie napojów wysokoprocentowych na czczo?

 

Nasz organizm wchłania alkohol przez jelito cienkie. Gdy w żołądku znajduje się pokarm, to alkohol wolniej się wchłania. Gdy nic nie zjemy przed spożywaniem napojów wysokoprocentowych, to alkohol bardzo szybko przechodzi z żołądka do jelita cienkiego, a stamtąd do krwiobiegu. Skutkuje to zaburzeniem zdolności myślenia i koordynacji ruchowej. Ponadto przyjmowanie alkoholu na czczo może prowadzić do zatrucia oraz wywołać szkodliwe konsekwencje dla serca, wątroby i nerek.

Organizm osoby szczupłej, kobiet oraz osób młodych szybciej wchłania alkohol, aniżeli mężczyzny, osoby starszej, czy o większej masie ciała. Tak więc bardzo ważne jest aby spożyć posiłek na co najmniej godzinę przed spożywaniem napojów wysokoprocentowych.

Obecność białek, tłuszczów i gęstych węglowodanów w żołądku spowalnia proces wchłaniania alkoholu przez nasze jelito cienkie. Picie z umiarem i w odpowiednich odstępach czasu także pozwali nam na zniwelowanie skutków ubocznych. Ponadto nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu w trakcie i po spożywaniu alkoholu.

Jak seks wpływa na twoje ciało

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię