Cyfrowy paszport szczepień COVID-19 – jak go uzyskać i zabezpieczyć?

Jeśli wybierasz się w podróż, pamiętaj o zabraniu ze sobą karty szczepień przeciw COVID-19. Nie musisz posiadać karty w wersji drukowanej, wystarczy cyfrowa w telefonie.

Wiele stanów posiada aplikacje, które pozwalają mieszkańcom przechowywać cyfrową wersję paszportu szczepień w smartfonach:

Illinois – mieszkańcy stanu mogą korzystać z narzędzia VaxVerify, które wykorzystuje Experian do weryfikacji tożsamości.

Arizona, Luizjana, Mississippi, Północna Dakota, Waszyngton, Zachodnia Wirginia i Waszyngton D.C. – mieszkańcy tych sześciu stanów i dystryktu Waszyngton mogą skorzystać z aplikacji MyIR Mobile, która używana jest przez stanowe departamenty zdrowia. Od 6 grudnia 2021 roku użytkownicy MyIR Mobile mogą uzyskać tymczasowy kod QR karty SMART Health Card w celu potwierdzenia szczepienia przeciw COVID. Po zweryfikowaniu karta będzie ważna do 16 lutego 2022 roku.

Connecticut – korzysta z aplikacji stanowego departamentu zdrowia CT WiZ, który umożliwia pobieranie informacji na temat szczepień.

Delaware – mieszkańcy mogą uzyskać dostęp do informacji o szczepionkach za pośrednictwem portalu internetowego DelVAX. Obecnie stan ten nie posiada aplikacji na smartfony.

Floryda – nie oferuje cyfrowego dowodu szczepienia. W maju gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę zakazującą między innymi paszportów szczepionkowych.

Georgia – nie oferuje cyfrowego dowodu szczepienia. W maju gubernator Brian Kemp wydał zarządzenie zakazujące agencjom stanowym, usługodawcom i nieruchomościom wymagania paszportów na szczepionkę COVID-19.

Indiana – oferuje elektroniczne rejestry szczepień za pośrednictwem MyVaxIndiana, ale strona internetowa myvaxindiana.in.gov jest obecnie w przebudowie.

Iowa – przerwała dostęp pacjentów do ich cyfrowych rejestrów szczepionek w odpowiedzi na stanowe prawo zakazujące paszportów szczepionkowych, które gubernator stanu podpisał w maju.

Maryland – korzysta z MyIR Mobile w całym stanie. Kilka hrabstw ma swoje własne wersje VaccineCheck – Carroll, Harford, St. Mary’s, Talbot.

Michigan – The Michigan Immunization Portal umożliwia pobranie rekordu szczepień z rejestru stanu Michigan Care Improvement Registry (MCIR).

Minnesota – mieszkańcy Minnesoty mogą korzystać z aplikacji Docket po zarejestrowaniu się w Minnesota Immunization Information Connection.

Nevada – ten stan posiada aplikację Nevada WebIZ, która pozwala mieszkańcom drukować oficjalny rejestr ich szczepień.

New Jersey – NJ używa aplikacji Docket. Aby zarejestrować się trzeba podać numer telefonu lub adres e-mailowy powiązany z kartoteką szczepień przeciw COVID-19.

Nowy Meksyk – używa Vaxview NM do przeglądania i drukowania oficjalnego rejestru szczepień.

Nowy Jork – Nowojorczycy mają dwie opcje aplikacji – Excelsior Pass i NYC Covid Safe. Excelsior zapewnia dokument z kodem QR, który można przechowywać w cyfrowych portfelach. Nowy Jork ma również aplikację Covid Safe (iOS i Android).

Karolina Północna – ma portal COVID-19 Vaccine Portal, który umożliwia pobranie rejestru szczepień.

Kolorado – mieszkańcy tego stanu mogą pobrać aplikację myColorado, Po utworzeniu konta, zweryfikowaniu tożsamości i dodaniu cyfrowej wersji prawa jazdy, użytkownik może dodać swój rekord myVaccine do aplikacji.

Kalifornia – stan Kalifornia wymaga wypełnienia formularza w celu weryfikacji tożsamości, po czym użytkownik otrzymuje SMS lub e-mail z łączem do kodu QR, który może zapisać w telefonie. Po zeskanowaniu kod będzie zawierał dowód szczepienia. Link będzie również zawierał cyfrową kopię karty szczepień.
Mieszkańcy hrabstwa LA (w tym Pasadena i Long Beach), którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki (niezależnie od miejsca szczepienia) oraz każdy, kto otrzymał co najmniej jedną dawkę w hrabstwie LA (niezależnie od miejsca zamieszkania) również mają dostęp do Healthvana, która oferuje cyfrowe rejestry szczepień.

Louisiana – posiada aplikację LA Wallet, która po dodaniu prawa jazdy pozwala na dołączenie dowodu szczepień.

Oklahoma – ma dostępne do przeglądania/drukowania/zapisywania rekordy online w Oklahoma State Immunization Information System.

Rhode Island – ma dostępne dane do przeglądania/drukowania/zapisywania online na portalu Rhode Island COVID-19 Vaccine Portal.

Utah – mieszkańcy tego stanu mają dostęp do aplikacji Docket.

Wirginia – posiada rejestr szczepień oparty na kodzie QR dostępny na stronie internetowej Vaccinate Virginia.

Wisconsin – posiada rejestry, które można przeglądać/drukować/zapisywać online za pośrednictwem rejestru szczepień stanu Wisconsin w języku angielskim, hiszpańskim i hmong.

Które stany nie oferują cyfrowego dowodu szczepień? Na tej liście znajduje się 21 stanów:

 • Alabama,
 • Alaska,
 • Arkansas,
 • Kansas,
 • Kentucky,
 • Main,
 • Massachusetts,
 • Missouri,
 • Montana,
 • Nebraska,
 • New Hampshire,
 • Ohio, Oregon,
 • Pensylwania,
 • Południowa Karolina,
 • Południowa Dakota,
 • Tennessee,
 • Teksas,
 • Vermont,
 • Wirginia Zachodnia,
 • Wyoming.

Jeśli twój stan nie oferuje aplikacji na iPhone’a lub Androida, która pozwala przechować kopię rejestru szczepień, istnieją inne sposoby na posiadanie cyfrowej formy telefonicznej karty szczepień:

 1. Niektóre miejsca mogą akceptować zdjęcie fizycznej karty szczepień. Zdjęcia są łatwe do zrobienia i dostępne bez logowania do specjalnych aplikacji.
 • Telefony Samsung z systemem operacyjnym Android oferują opcję tzw. „bezpiecznego folderu” – Secure Folder. Po zrobieniu zdjęcia karty należy kliknąć na zdjęcie, a następnie kliknąć na trzy kropki w prawym dolnym rogu zdjęcia i kliknąć na „move to secure folder”. Folder ten jest zabezpieczony wybranym przez ciebie hasłem.
 • Telefony iPhone nie mają możliwości „blokowania” zdjęć, ale można uniemożliwić szpiegom ich znalezienie, korzystając z ukrytego albumu iOS. Kartę szczepień można również przechowywać w aplikacji Notatki na iPhonie.
 • Jeśli używasz aplikacji Google Photos, otwórz aplikację, a następnie wybierz zdjęcie karty szczepień. Dotknij przycisk menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie przycisk Add to Album. Wybierz +New album i nadaj mu nazwę, np. „Karta szczepień”, a gdy skończysz, kliknij przycisk zaznaczenia.
 1. Jeśli posiadasz iPhone, możesz przechowywać kartę szczepień przeciw COVID-19:
 • w swoim portfelu Apple Wallet.
 • kolejnym miejscem jest aplikacja Health.
 • na zegarku Apple Watch dzięki aktualizacji WatchOS 8.1
 1. Jeśli posiadasz telefon z systemem Android możesz
 • dodać kartę szczepionki do aplikacji Google Pay, a nawet dodać ikonę skrótu do ekranu głównego, aby szybko ją znaleźć.
 • Samsung Pay również umożliwia przechowywanie dokumentacji dotyczącej szczepień. Aby zweryfikować stan szczepień, użytkownik musi najpierw pobrać aplikację CommonHealth (partnera firmy Samsung) ze sklepu Google Play. Gdy aplikacja potwierdzi, że rzeczywiście użytkownik ma szczepienia, zostanie poproszony o pobranie Smart Health Card do Samsung Pay, którą można pokazać każdemu, kto poprosi o okazanie dowodu szczepienia.

Na rynku dostępne są również aplikacje niezwiązane z poszczególnymi stanami:

Clear – oferuje bezpłatną usługę Health Pass. Aplikacja pozwala na łatwą rejestrację i wypełnienie karty zdrowotnej na telefonie pacjenta, dzięki czemu osoba zaszczepiona ma łatwy dostęp do informacji na temat statusu swoich szczepień.

VaxYes – to kolejna aplikacja, która weryfikuje stan szczepień i umożliwia użytkownikom dodanie informacji o karcie szczepień przekształcając dane w cyfrowy paszport, który można dodać do portfeli w Google Pay lub Apple Wallet. Firma twierdzi, że wszystkie dane są szyfrowane, a jej usługi są zgodne z HIPAA, który reguluje sposób przechowywania i ochrony danych przez pracowników służby zdrowia.

VaccTrack – to rozszerzona aplikacja, która pozwala przechowywać informacje na temat szczepień i wyników testów na COVID-19. Wszystkie informacje o stanie zdrowia są weryfikowane przez dostawcę usług medycznych oraz przesyłane i przechowywane na bezpiecznej i prywatnej platformie w chmurze.

CommonPass – stworzona przez The Commons Project i World Economic Forum aplikacja CommonPass została zaprojektowana specjalnie z myślą o podróżach. Użytkownicy mogą połączyć swoje wyniki testów i rejestry szczepień z aplikacją. Otrzymane dane aplikacja porównuje z wymaganiami wjazdowymi dotyczącymi COVID w poszczególnych krajach.

VAMS – jeśli lokalna gmina użytkownika lub pracodawca korzystał z systemu zarządzania szczepieniami CDC, użytkownik może skorzystać ze strony internetowej VAMS, aby uzyskać dostęp do swoich rejestrów szczepień.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię