8 sposobów na poprawę inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna (EQ) pomaga budować silniejsze relacje, odnosić sukcesy w szkole i pracy oraz osiągać cele zawodowe i osobiste.

Dzięki niej posiadamy zdolność do rozumienia, używania i zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób. Pomaga nam skutecznie komunikować się z innymi, współczuć innym, pokonywać wyzwania i rozładowywać konflikty.

EQ składa się z czterech atrybutów:

 • samozarządzania,
 • samoświadomości,
 • świadomości społecznej,
 • zarządzania relacjami.

Umiejętności składających się na inteligencję emocjonalną uczymy się i doskonalimy przez całe życie. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że istnieje różnica między zwykłą nauką a zastosowaniem tej wiedzy w życiu. Oto 10 zasad inteligencji emocjonalnej, które sprawią, ze twoje emocję będą działały dla Ciebie, a nie przeciwko tobie:

1. Pisanie w roli odbiorcy

Tak zwane pisanie odwrotne ma prostą zasadę. Musisz odwrócić swoją rolę autora e-maila, raportu, listu etc. z rolą odbiorcy. Jest to pomocne, ponieważ powstrzymuje Cię przed pisaniem ze zbyt emocjonalnej perspektywy pozwalając ci rozwinąć empatię.

2. Zasada 25/5

Reguła Warrena Buffeta 25/5 jest emocjonalnie inteligentnym sposobem na uniknięcie rozproszenia uwagi, osiągnięcie większej koncentracji i zrobienie ogólnie więcej. Polega ona na wybraniu 25 najważniejszych dla ciebie celów, ale skoncentrowaniu swoich wysiłków na 5 najważniejszych z nich i powiedzeniu „nie” innym.

3. Złote pytanie

Złote pytanie to pięć pytań w jednym. „The golden question” stosuje się kiedy musisz podjąć decyzję, ale czujesz, że emocje biorą górę nad logiką. Jest to moment, w którym należy zadać sobie pytanie – Jak będę się z tym czuł z moją decyzją za:

 • dzień?
 • tydzień?
 • miesiąc?
 • rok?
 • pięć lat?

4. Zasada 5 minut

Kiedy mózg jest przytłoczony myślą o wykonaniu danego zadania czasami sprawia, że nieświadomie odkładasz wykonanie go na potem. W takich przypadkach możesz zastosować zasadę pięciu minut. Zawrzyj ze sobą umowę, aby pracować nad zadaniem tylko przez pięć minut. Jeśli po tym czasie nadal chcesz kontynuować pracę to oszukałeś swój mózg.

5. Zasada napisz zanim powiesz

Jeśli twoje myśli nie tworzą spójności, zapisz je. Jeśli chcesz wyjaśnić swoje myślenie, zapamiętać coś ważnego lub jasno przekazać coś, zapisz to. Zasada pisania ma wiele zalet: rozjaśnia myślenie, poprawia pamięć i rozumienie oraz pomaga lepiej komunikować się.

6. Zasada trzech pytań

Według socjologów, są trzy pytania na które należy odpowiedzieć zanim coś się powie:

 • Czy trzeba to powiedzieć?
 • Czy muszę ja to powiedzieć?
 • Czy muszę to teraz powiedzieć?

Te trzy proste pytania mogą uchronić cię od skrzywdzenia kogoś lub zaszkodzenia sobie.

7. Zasada ponownej oceny

Zawsze, gdy czujesz się bezproduktywny, tkwisz w rutynie lub po prostu boisz się tego, co cię czeka, musisz pamiętać o zasadzie ponownej oceny. Nie skupiaj się na tym, co jest przed Tobą. Spójrz wstecz, jak daleko zaszedłeś. Ta prosta zmiana perspektywy może zmienić frustrację w zadowolenie, a niepokój w uznanie.

8. Zasada wyłączenia się

Priorytety. Za dużo do zrobienia i za mało czasu. W obliczu takiej sytuacji zrób to, co najważniejsze. Ustal priorytety. Pracuj w określonych godzinach, a gdy nadejdzie koniec dnia, wyłącz zegar. Zresetuj się. Osoby, które stosują tę zasadę budują bardziej satysfakcjonujące związki i życie osobiste i zawodowe.

Jak sobie radzić z problemami w życiu?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię