Konsultacje J. Bidena z udziałem prezydenta Dudy zakończone

Zakończyły się konsultacje prezydenta USA Joe Bidena z kluczowymi europejskimi sojusznikami w sprawie agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

W wideokonferencji brał udział prezydent Andrzej Duda. W komunikacie po spotkaniu Biały Dom poinformował, że rozmawiano między innymi o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Konsultacje prezydenta Stanów Zjednoczonych z sojusznikami na temat zagrożenia ze strony Rosji i sytuacji wokół Ukrainy trwały godzinę i dwadzieścia minut. Joe Biden określił rozmowy jako bardzo dobre i podkreślił jedność wszystkich uczestników spotkania.

 

Biały Dom poinformował później w komunikacie, że uczestnicy wideokonferencji zadeklarowali jednoznaczne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wyrazili preferencję dla dyplomatycznego złagodzenia obecnego napięcia. „Przywódcy rozmawiali również o wspólnych działaniach dla powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, w tym przygotowaniach do nałożenia na Rosję dotkliwych sankcji ekonomicznych, a także wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” – napisano w komunikacie. Uczestnicy spotkania zapowiedzieli kontynuowanie bliskich konsultacji

W wideokonferencji z udziałem Joe Bidena, poza prezydentem Andrzejem Dudą, uczestniczyli przywódcy Niemiec Olaf Scholz, Francji Emanuel Macron, Włoch Mario Draghi, Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także NATO Jens Stoltenberg i Unii Europejskiej Ursula von der Leyen i Charles Michel.

„Nic nie wskazuje na to, żeby w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie”  – powiedział prezydent po spotkaniu z przywódcami państwa europejskich i USA.

IAR

Ukraina: Stany Zjednoczone zdecydowały o ewakuacji rodzin dyplomatów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię