Truskawka – właściwości, skład i kilka ciekawostek

Pierwsze uprawne truskawki pojawiły się w ogrodach królewskich już w czternastym wieku. Karol X, król Francji miał 1 200 sadzonek tego owocu.

Od osiemnastego wieku truskawka zawitała na dobre na naszych stołach. W 2017 roku światowa produkcja truskawek wyniosła 9,2 mln ton.

Truskawki posiadają wiele wartości odżywczych. Są wypełnione fitoskładnikami, które mają wpływ na promowanie zdrowia.

Truskawki, podobnie jak wiele innych jagód, są bogatym źródłem fenoli. To fenole pomagają chronić strukturę komórkową w naszym ciele tym samym zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym brakiem tlenu we wszystkich układach narządów. Unikalna zawartość fenolu w truskawkach sprawia, że ​​są one owocem chroniącym serce, owocem przeciwnowotworowym i owocem przeciwzapalnym. Obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego.

Truskawki są również wspaniałym źródłem witaminy C. Mają jej więcej niż pomarańcze.

Zapewniają ochronę przed chorobą zapalną stawów. Pomagają w walce z zaburzeniami układu moczowego i nerek, gdyż działają moczopędnie oraz zmniejszają ryzyko utraty wzroku.

Są również bogate w błonnik, kwas foliowy, potas i przeciwutleniacze. Zawierają kwas elagowy, który chroni przed nowotworami oraz hamuje rozwój komórek rakowych.

Mają niski indeks glikemiczny dlatego są dobrym owocem do spożywania przez cukrzyków. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez Salk Institute for Biological Studies pokazują, że znajdujące się w truskawkach fizetyny mogą pomóc zmniejszyć powikłania występujące przy cukrzycy typu 1.

Truskawki mogą uczulać, gdyż należą do silnie alergizujących owoców. Nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Truskawki należą do tak zwanej grupy „12 brudnych” owoców i warzyw. Jest to coroczny raport organizacji Environmental Working Group na temat zanieczyszczenia pestycydami warzyw i owoców. Truskawki na tegorocznej liście zajmują miejsce numer 1 dlatego najlepiej kupować organiczne.

Truskawki – kalorie i wartości odżywcze na 100 g
Wartość energetyczna – 32 kcal
Białko ogółem – 0.67 g
Tłuszcz – 0.30 g
Węglowodany – 7.67 g
Błonnik – 2.0 g

Witaminy
Witamina C – 58.9 mg
Tiamina – 0.024 mg
Ryboflawina – 0.022 mg
Niacyna – 0.387 mg
Witamina B6  – 0.047 mg
Kwas foliowy –  24 µg
Witamina A – 12 IU
Witamina E – 0.30 mg
Witamina K – 2.2 µg

Minerały
Wapń – 16 mg
Żelazo – 0.41 mg
Magnez – 13 mg
Fosfor – 24 mg
Potas – 153 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.15 mg

Kwasy tłuszczowe
nasycone – 0.015 g
jednonienasycone – 0.044 g
wielonienasycone – 0.155 g

Rzadkie monety znalezione w Anglii pochodzą z okresu Czarnej Śmierci

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię