Plamy trudne do usunięcia? Mamy na nie niezawodne sposoby!

Jeśli chodzi o plamy i zabrudzenia – babcine sposoby są najskuteczniejsze i najlepsze. Na rynku można dostać wiele odplamiaczy ale jak dotąd żaden z nich nie jest uniwersalny. Poniżej znajdziecie 16 przykładów plam oraz sposoby jak sobie z nimi poradzić.

1. Plama z aronii

Świeżą plamę z aronii zasyp grubą warstwą soli, polej gorącą wodą a następnie upierz w wodzie mydlanej.

2. Plama z atramentu

Plamy z atramentu można wywabić mocząc tkaninę w gorącym mleku, a następnie zapierając ją w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli plamy z atramentu chcemy usunąć z mebli – usuniemy je z łatwością przy użyciu soku z rabarbaru. 

3. Plama z curry

Usunięcie plam z curry jest bardzo trudne co nie oznacza że niemożliwe. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie, a następnie natrzeć spirytusem. Jeśli tkanina jest delikatna, miejsce z plamą ostrożnie nacieramy wacikiem nasączonym spirytusem.

4. Plama z czerwonego wina 

Miejsca, w których powstały plamy z czerwonego wina natychmiast posypujemy obficie solą, po czym dokładnie płuczemy i pierzemy w wodzie z dodatkiem mydła.

5. Guma do żucia przyklejona do ubrania

Jeśli do ubrania lub do dywanu przykleiła się guma do żucia, ubranie najlepiej włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu. Po 15 minutach delikatnie zeskrobujemy gumę.

6. Plama po herbacie

Miejsca z plamami po herbacie obficie polewamy gorącą wodą. Jeśli plama jest już stara i zaschnięta, a tkanina biała – usuniemy ją polewając wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.

7. Plama po jajku 

Zabrudzenia z jajka zapieramy ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku, po czym pierzemy w proszku do prania. 

8. Plama po kawie 

Świeżo powstałe plamy z kawy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, potem spłukujemy czystą wodą. Plamy które zdążyły zaschnąć namaczamy, po czym ścieramy ścierką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku. Na koniec płuczemy w letniej wodzie.

 

9. Plama z krwi

Świeże plamy z krwi spłukujemy zimną wodą z solą. Jeśli krwią zabrudził się dywan najpierw namaczamy plamę zimną wodą, a potem delikatnie przecieramy mocno rozcieńczonym amoniakiem. 

10. Plama z owoców 

Plamy owocowe możemy usunąć namaczając poplamioną tkaninę w ciepłej maślance lub mleku. Pozostawiamy je w niej przez całą noc, po czym normalnie pierzemy w proszku lub płynie do prania. Jeśli pozostało przebarwienie, nacieramy je sokiem cytrynowym i spłukujemy zimną wodą.

11. Plama z rdzy

Z białych tkaniny rdzę możemy wywabić przemywając plamę gorącym sokiem z cytryny. Inne kolory zwilżamy i nacieramy proszkiem do pieczenia, a potem pierzemy tak jak zwykle.

12. Plama ze szpinaku

Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Wystarczy nacierać nim splamione miejsca.

13. Plama z tłuszczu

Zatłuszczone miejsca trzeba posypujemy mąką lub talkiem, a następnie pozostawiamy je na chwilę, do momentu, aż wchłoną tłuszcz.

14. Plama z trawy

Jeśli przytrafi się plama z trawy absolutnie nie wskazane jest zmywanie jej wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej będzie ją usunąć. Zwilżamy plamę alkoholem lub rozcieńczonym amoniakiem, po 30 minutach spłukujemy zimną wodą. Innym sposobem jest przetarcie szmatką namoczoną w wodzie utlenionej z dodatkiem amoniaku.

15. Plama z tuszu do długopisu


Aby usunąć tusz z długopisu nacieramy plamę kilka razy spirytusem, a potem starannie płuczemy. Poplamione tuszem ręce wyczyścimy pastą do zębów.

16. Plama z wosku

Plamę z wosku przykrywamy bibułką albo papierową serwetką, prasujemy ciepłym żelazkiem tak długo, aż wosk całkowicie wsiąknie w papier.

Powodzenia!

Kobieta Pro

30 rzeczy, które możesz zrobić by poprawić relacje z dorastającym synem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię