Obudź w sobie ikigai

W języku japońskim iki oznacza „żyć”, a gai oznacza „powód”, czyli powód do życia. Ideologia ta odnosi się do posiadania sensownego kierunku lub celu w życiu, sprawiającego, że nasze życia jest wartościowe oraz daje satysfakcję i poczucie spełnienia. Odkrycie własnego ikigai przyniesie spełnienie, szczęście i długowieczność.

Koncept ten szczególnie widoczny jest na Okinawa, wyspie którą zamieszkuje największa liczba stulatków. Ikigai jest wymieniany jako jeden z trzech głównych czynników długowieczności. Odnajdując swój cel życia stajemy się bardziej pozytywni, zrelaksowani i potrzebni. A to prowadzi do szczęśliwszego i zdrowszego życia.

Znalezienie swojego wewnętrznego ikigai to znalezienie odpowiedzi na pytanie „jakie jest sens mojego życia?” Według Japończyków każdy z nas ma swój powód do życia. Niektórym z nas znalezienie go przychodzi łatwiej niż innym. Poszukując sensu życia warto znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Co Cię uszczęśliwia?
  • W czym jesteś dobry?
  • Co i kogo cenisz?
  • Co motywuje Cię do wstawania rano?

 

Dla niektórych z nas ważniejszym sensem życia mogą być poranne spacery i czas z rodziną, dla innych sukcesy w życiu zawodowym. Sens życia daje nam szczęście, a szczęście to zdrowie.

Na ikigai składają się cztery główne aspekty życia. Największe szczęście i cel znajdziemy kiedy wszystkie cztery zazębią się tworząc równowagę w naszym życiu. Cztery obszary życia to:

Znawcy ikigai uważają, że pięć poniższych filarów pomoże każdemu w znalezieniu swojego sensu życia:

1. Zacznij od małych rzeczy – które często wydają nam się banalne lub bez znaczenia. Polub ścielenie łóżka, mycie zębów czy siedzenie w fotelu z kubkiem kawy. Nie patrz na te czynności jako obowiązki, których chciałbyś uniknąć.

2. Uwolnij się – i rób swoje, bez względu na innych zapatrywania czy oczekiwania. Uwolnij się od obsesji i obowiązków. Praktykuj samoakceptację. Dzięki temu otworzysz się na robienie rzeczy, które są ważne dla ciebie. Tym samym rzeczy ważne dla ciebie staną się również bardziej wyraziste i przejrzyste.

3. Wprowadź harmonię i kultywowanie – nie osiągniesz swoich celów, jeśli ciągle walczysz z ludźmi wokół siebie. Kultywowanie – i utrzymywanie – poczucia wspólnoty zapewni Ci silny system wsparcia, który pozwoli Ci przejść przez najtrudniejsze chwile życia. Nie znajdziesz sensu życia jeśli nie masz czasu dla siebie i poznawanie siebie. Harmonia i spokój poszerzają horyzonty.

4. Znajdź radość w małych rzeczach – jest to kontynuacja punktu pierwszego. Znajdowanie radości w małych rzeczach – porannym spacerze, filiżance kawy lub promieniach słońca. Wszystko powinno być motywacją do wstawania każdego ranka.

5. Bądź tu i teraz – ważny jest każdy moment, każdy dzień, każda doświadczenie. Małe i duże. Ciesz się tak samo kostką jak i tabliczką czekolady. Doceniaj najmniejsze rzeczy, rytuały i najkrótsze chwile. Nie żyj tylko dla tych największych momentów i największych prezentów. Skup się na teraźniejszości.

ZSS

Sposoby na lenia, czyli jak walczyć z prokrastynacją

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię