Alarmujący wzrost zachorowań na alkoholowe zapalenie wątroby podczas pandemii

W nowych badaniach opublikowanych w Liver International naukowcy z Henry Ford Health System odkryli, że liczba osób hospitalizowanych z powodu alkoholowego zapalenia wątroby wzrosła o 50% w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19.

Alkoholowego zapalenia wątroby to zagrażająca życiu choroba wątroby spowodowana nadmiernym spożywaniem alkoholu. Badania również wykazały, że wzrost ten dotyczył obu płci i wszystkich ras.

Odkrycia te uzupełniają rosnącą liczbę badań i ankiet, które wykazały, że coraz więcej osób sięga po alkohol, aby poradzić sobie ze stresem wywołanym panującą pandemią. Statystyki również pokazują, że tuż po ogłoszeniu przez rząd stanu pandemii w USA odnotowano 54-procentowy wzrost krajowej sprzedaży alkoholu.

Dr Humberto Gonzalez, hepatolog transplantolog Henry Ford z Departamentu Gastroenterologii i główny autor badania, określił wyniki jako alarmujące. „To otwiera oczy na to, jak bardzo wzrost spożycia alkoholu wpłynął na nas jako społeczność. Alkoholowe zapalenie wątroby jest bardzo poważną chorobą. Musimy popracować nad strategiami radzenia sobie z tym niekończącym się kryzysem zdrowotnym”.

Alkoholowe zapalenie wątroby lub AH często pojawia się po latach regularnego, intensywnego spożywania alkoholu. Wiąże się to również z napadami upijania się. Każdego roku ponad 120 000 osób jest hospitalizowanych z powodu AH, a średnia śmiertelność w ciągu 28 dni wynosi 26 procent. Stan ten prowadzi do wczesnej niewydolności wątroby i nerek oraz szybkiej niewydolności wielonarządowej.

Dr Gonzalez powiedział, że wczesnymi objawami alkoholowego zapalenia wątroby są żółtaczka, zażółcenie skóry lub białek oczu oraz nagromadzenie płynu, które powoduje obrzęk brzucha i kończyn dolnych.

 

Do swoich badań doktor Gonzalez i jego zespół naukowców wybrali sześciomiesięczny okres przypadający na podczas pierwszej fali pandemii od marca do kwietnia 2020 roku koncentrując się na hospitalizacjach między majem a wrześniem 2020 roku. Hospitalizacje z powodu alkoholowego zapalenia wątroby porównali z tym samym okresem w latach 2016-2019. Hospitalizacje zdefiniowano jako pacjentów nowo przyjętych z powodu alkoholowego zapalenia wątroby.

Badanie wykazało, że hospitalizacje w okresie od maja do czerwca 2020 roku wzrosły o 50% w porównaniu do lat 2016-2019. Średni wiek osób hospitalizowanych w grupie 2020 wyniósł 47 lat w porównaniu do 45 lat w drugiej grupie. Wśród przyjęć do szpitala, 45 procent stanowiły kobiety w 2020 roku, w porównaniu z 41 procent w latach 2016-2019.

Obecnie nie ma lekarstwa na alkoholowe zapalenie wątroby i nie ma też terapii zatwierdzonych przez FDA. Leczenie za pomocą sterydów i leku pentoksyfilinowego w celu zmniejszenia stanu zapalnego wątroby spowodowanego nadmiernym piciem alkoholu nie przyniosło długotrwałych korzyści. U wielu osób uszkodzenie wątroby może być nieodwracalne, nawet po tym jak zaprzestają spożywania alkoholu. W wielu przypadkach przeszczep wątroby jest jedyną realną opcją przeżycia.

Szacuje się, że w całym kraju liczba zgonów związanych z alkoholem wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1999-2017, a według nowych badań liczba ta nabrała nowego wymiaru na początku pandemii.

Skóra – czego potrzebuje do szczęścia i zdrowia

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię