Wicepremier J. Sasin: wymiernym efektem wizyty w USA jest umowa na budowę w Polsce małych reaktorów atomowych

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że umowa podpisana w Waszyngtonie między KGHM i amerykańską firmą NuScale Power ma przełomowe znaczenie. Przewiduje budowę w Polsce sześciu małych reaktorów atomowych o łącznej mocy ponad 460 MW.

Jacek Sasin przypomniał w TVP Info, że pierwszy z tych reaktorów ma trafić do Polski w 2029 roku, czyli – jak ujął – „w dającej się już bardzo jasno określić perspektywie 7 lat”. „To jest rzeczywiście przełom, bo jest to konkretna umowa na konkretne reaktory z konkretną firmą podpisana na technologię, która jest już znana i jest certyfikowana” – podkreślał wicepremier.

Wczoraj w Waszyngtonie, prócz udziału w uroczystości podpisania umowy na budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych, wicepremier Jacek Sasin spotkał się także z sekretarzem energii USA oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dziś rozmawiał z zarządem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Tematem spotkania był stan polskiej gospodarki, współpraca między giełdami Polski i Stanów Zjednoczonych oraz sytuacja na Ukrainie.

 

Jacek Sasin mówił, że w czasie rozmów przekazano Amerykanom informacje, że polska gospodarka ma się dobrze i „przeszła suchą stopą przez pandemię koronawirusa i wywołany tym kryzys” oraz że Polska ma rekordowy wzrost gospodarczy – 5,6 procent w 2021 roku.

Razem z wicepremierem Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych odwiedzili minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, prezes KGHM Marcin Chludziński oraz prezes Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

IAR

10 najlepszych zawodów w USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię