Jak wychować „dobre” dzieci?

Każdy rodzic zadaje sobie pytania: Czy moje dziecko będzie dobrym człowiekiem? Czy odniesie w życiu sukces? Czy robię wszystko dobrze, aby dać mojemu dziecko dobry start w życiu? Czy moje dziecko jak dorośnie będzie potrafiło nawiązywać więzi i komunikować się z innymi swobodnie i otwarcie?

Psychologowie z Harvard University zastanawiali się nad tymi samymi pytaniami i odkryli, że istnieje kilka podstawowych elementów składających się na dobre wychowanie dziecka.

1. Spędzaj czas ze swoimi dziećmi

To jest podstawa wszystkiego. Powinieneś regularnie spędzać czas z dziećmi, interesować się ich hobby i problemami, a co najważniejsze – słuchać, co mają do powiedzenia. Nie tylko dowiesz się wiele o wyjątkowej osobowości swojego syna lub córki, ale Twoje działania dadzą im przykład tego, jak okazywać innym troskę i uwagę.

2. Zawsze mów dziecku, co dla Ciebie znaczy

Okazuje się, że wiele dzieci nie wie, że są najważniejszą osobą na świecie dla swoich rodziców. Dzieci potrzebują te słowa. Nie zapomnij powtarzać ich tak często, jak to możliwe, aby Twoje dziecko czuło się bezpieczne, kochane i cenione.

 

3. Bądź osobą, którą chciałbyś aby twoje dziecko naśladowało

Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy. Jednak bycie rodzicem oznacza, że ​​Twoje dziecko będzie chłonąć od Ciebie informacje jak gąbka. Szczególnie w okresie dorastania dzieci będą cię traktować jako wzór do naśladowania. Aby wychować dobre dziecko, szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, jak samemu być „miłym”.

4. Pomóż dziecku radzić sobie z negatywnymi emocjami

Psychologowie uważają, że zdolność troszczenia się o innych jest tłumiona przez takie negatywne emocje, jak złość, nienawiść, wstyd i zazdrość. Pomagając dzieciom w zrozumieniu tych negatywnych uczuć może im w rozwiązywaniu ich wewnętrznych konfliktów. Tego rodzaju autoanaliza postawi ich na długiej drodze do stania się współczującymi i troskliwymi jednostkami. Jest to również ważne dla ustanowienia stabilności psychicznej.

5. Pokaż im świat

Z badań przeprowadzonych przez psychologów wynika, że ​​prawie wszystkie dzieci interesują się tylko małym światem swojej rodziny i przyjaciół. Ważne jest, aby nauczyli się również interesować ludźmi i wydarzeniami spoza tego ograniczonego kręgu, który może różnić się od tego, co znają pod względem społecznym, kulturowym i geograficznym. Zbuduje to w nich empatię dla innych. Świadomość społeczna to bardzo ważny aspekt życia.

6. Naucz je doceniania i wdzięczności

Naukowcy twierdzą, że „badania pokazują, że ludzie, którzy mają nawyk wyrażania wdzięczności, są bardziej skłonni do pomocy, hojności, współczucia i wybaczania – a także są bardziej szczęśliwi i zdrowi”. Rodzice powinni dawać dzieciom obowiązki, a następnie wyrażać wdzięczność za ich osiągnięcia. Ważne jest, aby dzieci dostrzegły, że wdzięczność to niezwykły dar. Ilekroć coś robią, szanuj ich i doceniaj ich osiągnięcia.

 

7. Naucz ich troski o innych

Pokaż swoim dzieciom, że troska o innych jest dla Ciebie ważna, a także stanie się ważna dla nich. Bardzo ważne jest, aby dzieci usłyszały od swoich rodziców i opiekunów, że troska o innych jest najwyższym priorytetem i że jest tak samo ważna jak ich własne szczęście.

8. Pokaż dziecku jak rozwiązywać problemy

Jednym z największych darów, jakie możesz dać swojemu dziecku, jest umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów. Zaufaj dziecku, że samo zdecyduje, czego chce. Nie możesz cały czas rozwiązywać ich problemów.

18 rzeczy które możesz zrobić by poprawić relacje z dorastającą córką

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię