Spożywanie tłuszczu związane z utratą wzroku u seniorów

Nowe badania sugerują, że diety obfite w czerwone mięso i tłuste potrawy przyczyniają się do utraty wzroku u starszych Amerykanów.

Zwyrodnienie plamki żółtej (age-related macular degeneration – AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia. Występuje u 8,8% populacji, częściej u kobiet, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi.

Na całym świecie liczba chorych sięga 50 mln. W związku ze starzeniem się społeczeństwa problem AMD narasta, a schorzeniem zagrożonych jest około 10% osób po 45. roku życia.

„To, co jesz, wydaje się być ważne dla twojego wzroku i tego, czy w późniejszym wieku będziesz walczył z utratą wzroku czy nie”, powiedziała autorka badań Amy Millen. Millen jest profesorem nadzwyczajnym na wydziale epidemiologii i zdrowia środowiskowego na University at Buffalo’s School of Public Health and Health Professions w Buffalo, N.Y.
„Ludzie wiedzą, że dieta wpływa na ryzyko sercowo-naczyniowe i ryzyko otyłości, ale społeczeństwo może nie wiedzieć, że dieta może również wpływać na utratę wzroku” – powiedział Millen.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem występuje, gdy część oka zwana plamką żółtą jest uszkodzona. Czasami dzieje się tak, gdy na plamce rosną osady zwane druzami. Dużą rolę w powstawaniu i rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej odgrywa rodzaj przyjmowanego pożywienia.

Badanie nad korelacją między AMD a dietą trwało 18 lat. Podczas tego okresu uczestnicy byli regularnie badani i wypełniali ankiety na temat spożywanych produktów.

Naukowcy posortowali żywność na 29 kategorii, aby zmierzyć jakość diety. Okazało się, że osoby, które zjadły bardziej zachodnią dietę, znacznie częściej zapadały na AMD na późnym etapie.

Żywność związana z wyższym ryzykiem obejmowała:

  • czerwone i przetworzone mięso,
  • 
tłuszcze, takie jak margaryna i masło,
  • 
mleko o wysokiej zawartości tłuszczu,
  • smażone jedzenie.

Korzystne jest stosowanie diety śródziemnomorskiej, jarzyn bogatych w karotenoidy i pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb. Niekorzystnie natomiast działa spożywanie mięsa i nadużywanie alkoholu.

8 sposobów, aby mniej martwić się o emeryturę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię