Codzienne palenie papierosów i picie alkoholu wpływa na wiek mózgu

Badania wykazały, że niektóre nawyki związane ze stylem życia, takie jak intensywne palenie i spożywanie alkoholu, wiążą się z niekorzystnymi skutkami w określonych regionach mózgu.

Arthur W. Toga i współpracownicy wykorzystali metody uczenia maszynowego i MRI do identyfikacji względnego wieku mózgu u 17 388 osób w wieku od 45 do 81 lat.

Autorzy stwierdzili, że u 11 651 osób, które paliły przez większość dni lub przez codziennie, mieli wyższy względny wiek mózgu niż ci, którzy palili rzadziej lub wcale. Każdy dodatkowy rok palenia wiązał się z wydłużeniem względnego wieku mózgu o 0,03 roku.

Z puli badanych, 11 600 podało, że spożywa alkohol przez większość dni w tygodni. U nich badacze zauważyli podwyższony względny wieku mózgu o 0,02 lat.

Nowe badania sugerują, że niekorzystny wpływ palenia i picia na wiek mózgu występuje głównie u osób palących i pijących z dużą częstotliwością a nie u tzw. weekendowych konsumentów używek. Autorzy ostrzegają, że oprócz palenia i picia alkoholu, z wiekiem mózgu mogą być związane różne inne czynniki środowiskowe i genetyczne.

Szczepionki, które seniorzy powinni rozważyć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię