Andrzej Duda zawetował „lex Czarnek”

W środę (02.03) Andrzej Duda ogłosił, że nie podpisze ustawy „lex Czarnek” – głównego projektu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, jak stwierdził – „Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory”.

Jak dalej przekonywał prezydent – „Ponieważ apeluję do was o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia”. Sejm teoretycznie może odrzucić weto prezydenta jednak będzie to bardzo trudne, gdyż będzie wymagało większości kwalifikowanej 3/5 głosów.

 

Andrzej Duda oznajmił, że podjął decyzję spełniając apele środowisk opozycyjnych – choć sam miał do niej zastrzeżenia, w nowelizacji znajdowały się rozwiązania, które popierał i które w jego ocenie powinny zostać wprowadzone. Obok decyzji pojawił się apel prezydenta RP – „Odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski. Przed państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo państwa proszę, abyście ją błyskawicznie przyjęli. Jest nam niezwykle potrzebna”

9 lutego br. Sejm odrzucił weto Senatu do nowelizacji prawa oświatowego wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniającej zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Od tego czasu ustawa czekała na decyzję prezydenta, który miał czas żeby ją podpisać do 3 marca.

Najbardziej zainteresowana osoba – Przemysław Czarnek przekonywał, że „jest w dobrej myśli” jeżeli chodzi o decyzję prezydenta. Ustawa była ostro krytykowana przez opozycję – głównie przez Lewicę i Koalicję Obywatelską – apelowały one o prezydenckie weto. Poważne zastrzeżenia zgłaszali samorządowcy, którzy wskazywali na opinie środowisk nauczycielskich, że ustawa spowoduje „ubezwłasnowolnienie dyrektorów oraz nauczycieli, poprzez zarządzanie oparte o kuratoryjną kontrolę i system sankcji i kar, do zwolnienia dyrektora włącznie za niewprowadzenie zaleceń pokontrolnych czy niedopełnienie obowiązku nadzoru nad nieletnimi”. W ich ocenie „lex Czarnek” odbierałaby rodzicom i uczniom prawo do decydowania o wyborze zajęć pozalekcyjnych o dodatkowych, które prowadzone są w szkole w ramach współpracy z organizacjami społecznymi.

Poczta Polska dostarcza zaopatrzenia dla uchodźców z Ukrainy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię